O menstruacijskom ciklusu
Ženski reproduktivni organi
Jajnici su organi u kojima se proizvode jajašca s oko 200.000 do 400.000 folikula.
Maternica (uterus) je organ u obliku kruške smješten između mjehura i završnog dijela debelog crijeva. Sastoji se iz dva dijela - tijela i vrata maternice. Kod žena koje nisu trudne maternica je veličine jajeta, a stjenke su joj oble i spljoštene. Za vrijeme trudnoće stjenke maternice se razmiču s rastom zametka. Vrat je donja trećina maternice, s otvorom koji omogućuje istjecanje menstrualne krvi iz maternice u rodnicu (vaginu). S obje strane tijela maternice nalaze se jajovodi.
Pri kraju svakog jajovoda nalazi se po jedan jajnik. Jajnici su organi u kojima se proizvode jajašca s oko 200.000 do 400.000 folikula. Sadrže tvari potrebne za proizvodnju zrelih jajašca. Maternica je obložena endometrijem (sluznicom) koji tijekom trudnoće postaje sve deblji i ispunjen krvnim žilama za smještaj i potporu razvoja fetusa. Ako nema začeća, endometrij se ljušti i odlazi kao dio menstrualnog krvarenja.
Što su spolni hormoni i kako se luče?
Kod žena, šest ključnih hormona kemijski regulira reproduktivni sustav.
Hipotalamus (područje u mozgu) i hipofiza (žlijezda smještena u donjem dijelu mozga) reguliraju razine spolnih hormona. Kod žena, šest ključnih hormona kemijski regulira reproduktivni sustav. Hipotalamus izlučuje hormon koji otpušta gonadotropin (GnRN). Zatim ovaj hormon stimulira hipofizu na proizvodnju hormona koji stimulira folikule (FSH) i proizvodnju luteinizacijskog hormona (LH). Jajnici pod utjecajem FSH-a i LH-a izlučuju estrogene, progesteron i muški hormon, koji čine hormonsku skupinu neophodnu za normalnu reprodukcijsku funkciju.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345