Hematurija – krv u mokraći

Hematurija – krv u mokraći

Hematurija – krv u mokraći
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 16.04.2018.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Krv u mokraći - medicinski poznata kao hematurija - nije uvijek zabrinjavajuća.
Kategorija: Mokraćni sustav

Liječenje hematurije i lijekovi

Hematurija nema specifičnog liječenja. Umjesto toga, liječnik će se fokusirati na temeljne uvjete:

Infekcije mokraćnog sustava

Antibiotici su standardni tretman za infekciju mokraćnog sustava. Simptomi se obično povuku nakon nekoliko dana nakon početka uzimanja lijekova, ali za ponavljajuće infekcije će biti potrebne višestruke ili dulje terapije.

Bubrežni kamenci

Moguće je da bubrežni kamenac prođe kroz vaš sustav tako da pijete veće količine vode, te da budete dosta aktivni. Razgovarajte sa svojim liječnikom o odgovarajućem iznosu tekućine za vas. Ako to ne uspije, liječnik će vjerojatno pokušati s jačim mjerama. To uključuje postupak koji koristi udarne valove kako bi razbili kamence u male komadiće (litotripsija šoknim valovima) , ili u nekim slučajevima, kirurški uklanjanje kamenca.

Povećana prostata

Tretmani za povećanu prostatu nastoje smanjiti simptome i vratiti normalno funkcioniranje mokraćnog sustava. Svi su na snazi u različitim stupnjevima, i svi imaju neke nedostatke. S lijekovima se obično prvo pokuša, a oni pružaju dugoročno olakšanje za mnoge muškarce. Kada lijekovi ne pomažu, ponekad se koriste minimalno invazivni tretmani poput topline, lasera ili zvučnih valova kako bi uništili višak tkiva prostate.

Bubrežne bolesti

Mnogi problemi s bubrezima često zahtijevaju liječenje. Bez obzira što ih uzrokuje, cilj je smanjiti upalu i ograničiti daljnje oštećenje bubrega.

Rak

Iako postoje brojne opcije za liječenje raka bubrega i mjehura, operacija pod kojom se uklanja kancerogeno tkivo je često prvi izbor, zato jer su stanice relativno otporne na zračenje i većinu vrsta kemoterapije. Osnovno liječenje raka mokraćnog mjehura je kirurško odstranjivanje dijela mjehura ili potpuno uklanjanje mjehura. U nekim slučajevima, operacija može biti u kombinaciji s kemoterapijom. U drugim, imunološki sustav u mjehuru se potiče s lijekovima.

Nasljedni poremećaji

Tretmani za nasljedne poremećaje koji utječu na bubrege uvelike se razlikuju. Benigna obiteljska hematurija obično ne zahtijeva liječenje, dok će na primjer ljudi sa teškim Alportovim sindromom u konačnici možda trebati dijalizu (umjetnim sredstvima se uklanjaju otpadni proizvodi iz krvi, kada bubrezi više nisu u mogućnosti to sami učiniti). Anemija srpastih stanica liječi se lijekovima, transfuzijom krvi, ili u najboljem slučaju, transplantacijom koštane srži.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!