Poremećaji pamćenja

Poremećaji pamćenja

Poremećaji pamćenja
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Kod bolesnika s izraženim poremećajem pamćenja treba prije svega isključiti organski uzrok izraženih smetnji
Kategorija: Mozak

Amnestički sindrom

Organska amnezija ili amnestički sindrom nastaje zbog fizičkih, toksičkih i drugih činitelja koji izazivaju promjene u strukturi i/ili funkciji središnjeg živčanog sustava. U tim slučajevima amnezija je izazvana kako onemogućavanjem procesa pamćenja (stvaranja engrama ili slika sjećanja), tako nesposobnošću da se oni zadrže i reproduciraju.
U praksi se organska amnezija najčešće vidi zbog oštećenja dubljih moždanih struktura ili moždane kore, i to poslije ozljeda (potresa mozga, nagnječenja ili kontuzije mozga), davljenja ili neuspjelog vješanja ili, pak, nakon težih trovanja, epileptičkog napada, delirantnih pomućenja svijesti ili sumračnih stanja, poremećaja moždane cirkulacije ili degenerativnih promjena pojedinih dijelova mozga.

Najčešća, organski uzrokovana amnezija nastaje nakon ozljede glave - tzv. posttraumatska amnezija. Česta je nakon pretrpljenog potresa mozga ili nagnječenja mozga. Ako se osobe ne mogu prisjetiti događaja neposredno prije ozljede, tj. traume, govorimo o - retrogradnoj amneziji. Ona pokriva različito dugo razdoblje prije nastanka ozljede, najčešće nekoliko sekundi ili minuta, rijetko nešto dulje. Retrogradna amnezija upućuje na to da se i nakon završenog procesa opažanja još neko vrijeme nastavlja tzv. mnestički proces - "stabilizacijsko ili fiksacijsko vrijeme", nužno da se stvore engrami, odnosno fiksiraju slike sjećanja.
Ako osobe nakon ozljede glave djeluju svjesno i razgovaraju, ali se poslije tih događaja ne sjećaju, riječ je o - anterogradnoj amneziji. Te osobe nisu sposobne zapamtiti nove događaje. Ovaj oblik anmenzije pokriva izvjesno razdoblje i poslije očigledna vraćanja svijesti i uspostavljanja kontakta s okolinom. Najčešće se vidi nakon pretrpljenog potresa ili nagnječenja mozga, kad može biti udružena s retrogradnom amnezijom. I anterogradna amnezija izazvana je nesposobnošću stvaranja slika sjećanja i njihova zadržavanja. Taj oblik amnezije jedan je od pouzdanih kriterija za procjenu težine oštećenja, odnosno ozljede mozga.
U tim slučajevima posrijedi je oštećenje kratkotrajnog pamćenja koje je karakterizirano oštećenjem spremanja i reprodukcije novih spoznaja. U toj funkciji nužni su uredna registracija i kratkotrajno spremanje novog znanja. U spremanju i reprodukciji znanja važnu ulogu imaju moždane strukture ispod moždane kore, koje nazivamo limbičkim strukturama, zatim hipokampus, mamilarna tijela i dorzomedijalna jezgra talamusa. Oštećenje tih struktura uzrokuje nemogućnost pohranjivanja novog materijala (anterogradna amnezija) ili prisjećanja pamćenja iz recentne prošlosti (retrogradna amnezija).

Za razliku od kratkotrajnog, dugotrajno pamćenje nije vezano uz određena moždana područja nego uz integritet cjelokupne moždane kore, a vjerojatno i struktura ispod nje. Kao primjer možemo navesti kako se starije osobe teško prisjećaju skorašnjih događaja, ali se mogu dobro prisjetiti zbivanja iz svoje mladosti. Stoga difuzna oštećenja moždane kore uzrokuju poremećaje i dugotrajnog pamćenja, najčešće kod Alzheimerove bolesti i multiinfarktne demencije. Takvi oblici organskih amnezija javljaju se kod izraženih demencija zbog atrofičnih, degenerativnih i drugih oštećenja središnjeg živčanog sustava, kad se razvija težak poremećaj pamćenja i gubitak inventara, tj. količine znanja.

I poremećaj neposrednog pamćenja javlja se zbog oštećenja, tj. gubitka stanica moždane kore, koje negativno utječu na govorne, osjetno-motoričke i opće intelektualne funkcije. Pamćenje je u tim slučajevima znatno otežano ili nemoguće, pa se razvija nesposobnost sjećanja, osobito za svježije događaje. U početku je očuvana sposobnost reprodukcije engrama, tj. slika sjećanja iz daljnje prošlosti, ali postupno se i to sjećanje može izgubiti.

Lakunarna amnezija katkad se vidi kod senilne i arteriosklerotične demencije, progresivne paralize, delirantnih i sumračnih stanja različita uzroka. To je fragmentirani tip amnezije koji nesistematski i neselektivno zahvaća različite događaje iz jednog razdoblja, a sjećanja za druge su očuvana.

Pod pojmom hipermnezija podrazumijeva se pojačana sposobnost sjećanja, odnosno pamćenja doživljaja iz određenog razdoblja ili samo specifičnih događaja i doživljaja koji imaju posebnu važnost. Obično je posrijedi pamćenje jako emocionalno obojenih doživljaja, koji se inače registriraju jače od drugih, pa sjećanja na njih ostaju vrlo živa i detaljna. Susreće se u situacijama koje ugrožavaju život i izazivaju strah i psihički šok, stanjima povišene tjelesne temperature, pod djelovanjem nekih sredstava, kao što je amfetamin, druge psihostimulativne droge i halucinogeni, u maničnoj fazi manično-depresivnih psihičkih poremećaja, u shizofreniji, gdje su takva sjećanja utkana u halucinacije te u sjećanjima izazvanima hipnotičkom sugestijom ili psihoanalitičkom terapijom.

Prolazna - globalna amnezija u podlozi ima smetnje moždane cirkulacije. Riječ je o prolaznom smanjenom dotoku krvi u dijelovima mozga smještenim duboko ispod moždane kore, koje nazivamo talamus i hipokampus. U takvim slučajevima, promjene kao što su sitniji moždani udari zbog začepljenja krvnih žilica ili pak sitnog krvarenja katkad su vidljive dostupnim metodama pretraga (CT ili MRI mozga). Bolesnici su najčešće osobe srednje dobi, koje iznenada gube kratkotrajno pamćenje, a očuvane su budnost, uljudnost te motorne i osjetne funkcije. Očuvano je i neposredno sjećanje, ali bolesnik nije u stanju upamtiti nove informacije. Poremećaji su naizraženiji u početku i postupno nestaju za 12 do 24 sata bez posljedica. Prognoza je u takvim slučajevima dobra.
Gubitak kratkotrajnog pamćenja također uzrokuju oštećenja različitih, dublje ispod moždane kore smještenih dijelova mozga zbog drugih uzroka, a ne cirkulacijskih promjena (najčešće sljepoočnog režnja, dijela mozga koji nazivamo talamus, kod obostranog oštećenja dijela mozga koji nazivamo hipokampus).
Takva su oštećenja moguća i pri nedostatku vitamina B (tiamina) i tada govorimo o Korsakovljevu sindromu. U tim slučajevima postoji sklonost minimiziranja poremećaja nadomještanjem ispada sjećanja uopćenim izjavama ili konfabulacijama (nadomještanje praznina u pamćenju izmišljenim događajima). Slične konfabulacije mogu se vidjeti i u bolesnika nakon ozljede mozga ili s moždanim krvarenjem (subarahnoidalnim krvarenjem, tzv. izljevom krvi na mozak).

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!