Atrijska fibrilacija

Atrijska fibrilacija

Atrijska fibrilacija
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Atrijska fibrilacija je poremećaj srčanog ritma a može biti uzrokovan raznim oboljenjima srca ili nastati kao posljedica povišenog krvnog tlaka ili povećanog rada štitne žlijezde.
Kategorija: Srce

Terapija

Dvije su osnovne postavke terapije atrijske fibrilacije: kontrola ritma (pokušaj da osnovni ritam bude regularan, SINUS ritam) te kontrola BROJA otkucaja srca što znači da je atrijska fibrilacija i dalje prisutna ali broj otkucaja srca je normalan, između 60-80.

Zbog povećanog rizika od moždnih udara koriste se i lijekovi za «razrjeđivanje» krvi, aspirin ili varfarin (Marivarin).

Koja terapija odgovara pojedinom pacijentu ovisi o brojnim čimbenicima: dobi, trajajnju atrijske fibrilacije, uzroku i koliko tegoba osoba ima zbog atrijske fibrilacije (zaduha, stenokardija, lupanje srca). Neki ljudi jako dobro podnose iregularan ritam a neki vrlo teško tako da je individualan pristup terapiji izuzetno važan.

Kontrola ritma

Idealan je scenarij da srce samo od sebe, bez terapije počne pravilno kucati.
U slučaju da se to ne dogodi spontano koriste se lijekovi ili električna stimulacija srca i to se naziva KARDIOVERZIJA.

Kardioverzija se može postići lijekovima, antiaritmicima koji se mogu dati u obliku tablete ili intravenski, ovisno o uzroku fibrilacije i općem stanju pacijenta.
Kardioverzija se uglavnom radi u bolnici pod stalnim praćenjem ritma na EKG-u. Jednom kad se uspostavi regularan ritam nastavi se terapija istim lijekom kojim se postigla kardioverzija.

Prije nego se učini kardioverzija obično se pacijent stavi na terapiju varfarinom (Marivarin), antikoagulansom da se spriječi nastanak krvnih ugrušaka i mogućnost moždanog udara.

Ponekad se prije kardioverzije učini i pretraga pod nazivom transezofagijski ultrazvuk srca kojom se srčane komore bolje i preciznije vide te bi se istovremeno isključila mogućnost postojanja krvnog ugruška u atriju.

Održavanje normalnog, pravilnog ritma se postiže lijekovima, antiaritmicima i cilj je sprječiti daljnje epizode atrijske fibrilacije.

Lijekovi koji se često koriste su amiodarone (Cordarone), propafenon (Rhytmonorm), procainamid, dofetilide i drugi.

Svi antiaritmici imaju mnoge nuspojave što ponekad limitira njihovu uporabu.
Epizode atrijske fibrilacije se mogu ponavljati unatoč terapiji te je u tom slučaju cilj:

Kontrola broja otkucaja srca

Vrlo često pacijenti imaju kroničnu (trajnu) fibrilaciju atrija i žive s tim sasvim normalno. Bitno je samo da je broj otkucaja srca u granicama normale što znači između 60-100 u mirovanju.

Lijekovi koji se koriste za kontrolu broja otkucaja su digoxin (Lanitop), b blokeri (Concor, Ormidol, Byol, Carvelol) te blokatori kalcija verapamil (Isoptin), diltiazem (Aldizem).

Kod osoba koji ne toleriraju lijekove ili lijekovi ne kontroliraju ritam i broj otkucaja može se pokušati:

Ablacija AV čvora

Ovom se tehnikom radio impulsima zaustavi prenošenje električnih impulsa iz gornje srčane komore (atrij) u donje komore iako je rad atrija i dalje nepravilan. Nakon toga se ugrađuje pacemaker da bi se održao pravilan rad srca.

Preporučljivo je nastaviti antikoagulantnu terapiju varfarinom (marivarinom).

Ostale metode liječenja atrijske fibrilacije su ablacija takozvanih «vrućih zona» odnosno područja u atriju koja odašiljaju električne impulse velikom brzinom uzrokujući ubrzani rad atrija te atrijsku fibrilaciju.

To se postiže kateterom koji se uvodi u srce te pomoću radio energije uništava «vruće zone» i time eliminira mogućnost odašiljanja impulsa.

Na ovaj se način ponovno uspostavlja pravilanm, sinus ritam i nije potrebna dodatna terapija antiaritmicima niti antikoagulansima.

Operativna MAZE tehnika

Ova se tehnika često radi tijekom operacije srca tako da se u području atrija zareže srčani mišić na nekoliko mjesta stvarajući ožiljak koji ne provodi električne impulse i tako se rješava problem atrijske fibrilacije.

Naravno, to je vrlo invazivna metoda i običava se provoditi kad je potrebna operacija srca iz drugog razloga (bypass ili zamjena valvule) ili kod pacijenata koji ne reagiraju ni na kakvu drugu, manje invazivnu terapiju.

Samopomoć

Pacijenti sami mogu učiniti promjene u svom načinu života da bi sprječili ili barem smanjili rizik nastanka atrijske fibrilacije: smanjiti ili potupuno izbaciti kofein i alkohol koji mogu stimulirati srce i započeti epizodu fibrilacije.

Svakako pripaziti kod korištenja raznih lijekova/preparata koji se dobivaju bez recepta, posebice lijekova za gripu i prehladu koji sadrže stimulanse (pseudoefedrin).

Kontrola tlaka je izuzetno važna a pridržavanje uputa o zdravoj prehrani i načinu života također doprinose sprječavanju daljnjih epizoda fibrilacije kao i općem unapređenju zdravlja.

www.mojdoktor.hr

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!