Tekuće voće

Tekuće voće

Tekuće voće
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 15.12.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Drugačije voće - drugačiji sokovi i nektari

Voćni udio u voćnom nektaru zavisi od vrste voća. To je regulirano pravilnikom. Na primjer, za jabuku i narandžu on iznosi 50%, za kruške 40%, dinju 50%, kajsiju 35%, breskvu 40%, višnje 35%.

Prirodni sastav voća diktira postotak. Na primjer, nektar od breskve ima 40% voća. Kada bi taj postotak bio 50%, nektar se ne bi mogao piti, jer bi bio pregust. Ili, udio višnje je 35% jer je ona kisela. Kada bi taj udio bio veći, nektar bi bio previše kisel. Zato se ne rade 100% sokovi od višnje, borovnice, ribizle jer su prekiseli. Stopostotni sokovi se rade samo od onog voća koje ima harmoničan odnos šećera i kiselina, gdje se ne ističu ni slatkoća ni kiselost. Voće koje ima puno kiseline ne može se piti tako, nitko neće popiti 100% sok od limuna, a narandžu će popiti, kao i jabuku, ili grožđe, na primjer.

Kad na soku od borovnice ili ribizle piše da je 100% od voća, tu nema logike. Jer, takav sok nitko ne može piti, jednostavno nije ugodan za piće. On se mora razblaži. Zato se i rade nektari, koji su kvalitetan proizvod, isto kao i sokovi, samo što imaju manji sadržaj voća. Na domaćem tržištu dominiraju nektari, jer to diktira sastav voća. Odnosno, većina voća je pogodna za razblaživanje.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Očistite organizam i osnažite tijelo ovim ukusnim juhama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije