Svjetski dan borbe protiv raka, 4. veljače
...u svijetu koji godišnje odnose 8 milijuna života.
Stručnjaci procjenjuju da se značajan dio svih vrsta raka može spriječiti promjenom načina života - zdravom prehranom, fizičkom aktivnošću i prestankom pušenja, ali i provedbom nacionalnih programa ranog otkrivanja.
Najnoviji podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) koji se odnose na 2006. godinu, pokazuju da od raka u Hrvatskoj godišnje oboli oko 20000 ljudi, a umre njih oko 12000.
Muškarci u Hrvatskoj najčešće obolijevaju od raka bronha i pluća, a ostala najčešća sijela raka u muškaraca su prostata, debelo crijevo, rektum i anus te mokraćni mjehur.
Žene u Hrvatskoj najčešće obolijevaju od raka dojke, a odmah iza njega su rak debelog crijeva, bronha i pluća, tijela maternice te rektuma.
U Hrvatskoj od raka u većini obolijevaju muškarci i to ponajviše zbog velike zastupljenosti raka bronha i pluća.
Prevencija raka i otkrivanje bolesti u ranom stadiju jamče uspješnije liječenje, pa Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) veliki značaj pridaje razvoju tzv. screening programa kontrole raka.
U Hrvatskoj se trenutno provode dva takva programa - za rano otkrivanje raka dojke te za rano otkrivanje raka debelog crijeva.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345