Krpelji ponovno u pokretu

Krpelji ponovno u pokretu

Krpelji ponovno u pokretu
  • Objavljeno: Petak, 09.09.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Obitelj i dom

Kožna reakcija nakon ugriza krpelja

Inkubacija bolesti, tj. vijeme od zaraze do pojave prvih simptoma traje osam do 14 dana. Bolest se razvija u dvije faze. Prva faza javlja se u oko 90 posto bolesnika sa simptomima sličnima gripi: opća slabost i nevoljkost, povišena temperatura, glavobolja, povraćanje, bolovi u cijelom tijelu. Nakon te faze koja traje četiri, pet dana obično je razdoblje bez simptoma koje traje sedam do 10 dana. Druga faza bolesti počinje naglo s visokom temperaturom, glavoboljom, zakočenom šijom i povraćanjem. Češće su izraženi simptomi upale moždanih ovojnica (meningitični), a rjeđe simptomi zbog upale mozga (encefalitični), odnosno kralješnične moždine (mijelitični). Uza znakove upale središnjega živčanog sustava, javljaju se slabosti mišića (osobito gornjih udova), vrtoglavica i pospanost. Bolest ne mora nužno imati takav tijek nego se može javiti samo prva faza ili, pak, odmah počne drugom fazom. U najtežim slučajevima dolazi do paralize disanja, delirija i drugih oblika poremećaja svijesti (koma) sa smrtnim završetkom. Liječenje je isključivo simptomatsko.

Prevencija bolesti uključuje mnoge postupke, od dezinsekcije ugroženih područja do pasivne imunizacije, tj. cijepljenja. Za ljude koji profesionalno dolaze u kontakt s krpeljima postoji preekspozicijsko cjepivo koje se daje u tri doze: prve dvije u razmaku od mjesec dana, a treća nakon 12 mjeseci. Tako postignuta zaštita traje između tri i pet godina pa se preporučuje docijepljenje svake tri godine.

Nakon što krpelj dospije na čovjeka, treba mu oko šest sati da nađe mjesto za hranjenje, potom dva sata buši kroz kožu i najmanje 10 sati je siše i tek je tada osoba zaražena. Uvlačenjem hlača u čarape i majice u hlače produljujemo put koji krpelj treba prijeći i povećavamo mogućnost pronalaženja krpelja tijekom njegova kretanja. U prevenciji je važna i inspekcija tijela na krpelje nakon povratka iz endemskih područja, kao i uporaba repelenata za insekte na koži i odjeći pri zalaženju u takva područja. Ako se krpelj ipak učvrstio u koži, treba ga što hitnije odstraniti. Odstranjivanje krpelja ne smije biti nasilno jer postoji mogućnost da mu rilce ostane u koži. Kako krpelj na zatku ima otvore za zrak, ako na njega kapnemo kap ulja ili ga premažemo vazelinom, zbog pomanjkanja zraka nakon nekog vremena počet će se otpuštati i omogućiti nam da ga izvučemo sterilnom pincetom.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije