Što je klaustrofobija i kako se nositi s njom?
Klaustrofobija je strah od zatvorenih ili uskih prostora. Javlja li se takva fobija nakon što smo bili prisilno zarobljeni u skučenom prostoru? Može se i tako razviti, no u modernom društvu, klaustrofobija se javlja kao strah od nemogućnosti provođenja slobodne volje, nemogućnosti utjecaja i opće nesposobnosti.
Klaustrofobija se najčešće javlja u dizalima, avionima i vlakovima. Osoba koja pati od klaustrofobije može osjetiti tjeskobu i napad panike, popraćen snažnom potrebom za bijegom. Od ovog poremećaja pati sve veći broj ljudi, no dobra vijest je da lijek postoji.
Neurolozi tvrde da slušanje ovih pjesama može smanjiti anksioznost za 65%!
Ako u zatvorenom prostoru osjetite neke od ovih simptoma, moguće je da ste klaustrofobični:
- znojenje,
- ubrzani otkucaji srca,
- povišeni krvni tlak,
- vrtoglavicu,
- suha usta,
- hiperventilaciju,
- nalete vrućine,
- treskavicu,
- groznicu,
- leptiriće u trbuhu,
- napad panike,
- negativne misli,
- mučninu,
- nesvjesticu,
- glavobolju,
- utrnulost,
- strah od stvarne štete ili bolesti,
- gušenje,
- stezanje u prsima, ponekad i bol u prsima,
- poriv za mokrenjem ili velikom nuždom.
Klaustrofobiju može izazvati svaki prostor u kojem se pojavi strah od onoga što bi se moglo dogoditi. To su najčešće dizala, svlačionice u trgovinama, tuneli, podrumi, metroi, male prostorije, sobe u kojima se ne mogu otvoriti prozori ili ih uopće nema, pokretna vrata, avioni, zaključane prostorije, automobili s centralnim zaključavanjem, vlakovi, javni zahodi, gužve, automatske autopraonice, neki medicinski uređaji poput MR-a (magnetska rezonanca).
Klaustrofobiju također mogu potaknuti akcije koje su definirane samo na jedno područje, primjerice čekanje u redu za blagajnu.
Nakon što je stručna osoba dijagnosticirala da je riječ o klaustrofobiji, vjerojatno će preporučiti neku od sljedećih metoda liječenja.
CBT (kognitivna bihevioralna terapija)
Ovo je dobro priznata metoda liječenja za većinu anksioznih poremećaja. Cilj CBT-a je oblikovati pacijentov um tako da se više ne osjeća ugroženo. To može uključivati postupno izlaganje pacijenta malim prostorima kako bi se uklonili strah i tjeskoba.
Ove vježbe su najbolje za ublažavanje anksioznosti i depresije!
Liječenju također može pomoći promatranje drugih u interakciji s izvorom straha.
Terapija lijekovima
Ova vrsta terapije može upravljati simptomima anksioznosti, međutim, ne bavi se izvorom problema. Stručnjaci mogu pacijentu pripisati terapiju lijekovima ako drugi pristupi nisu dali zadovoljavajuće rezultate.
Meditacija i vježbe disanja
Vježbe disanja i opuštanja mogu opustiti tijelo i otkloniti negativne misli i anksioznost.
Alternativna medicina
Postoje prirodni proizvodi i homeopatski lijekovi koji mogu uspješno i pozitivno utjecati na tjeskobu i napadaje panike.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345