Komponente imunološkog sustava
O imunološkom sustavu
Imunološki sustav radi unutar tijela cijeli život, ali vjerojatno o tome ne znate gotovo ništa. Najočitiji dio imunološkog sustava je ono što možete vidjeti. Na primjer, koža je važan dio imunološkog sustava. Djeluje kao primarna granica između klica i tijela. Dio zadaće vaše kože je da djeluje kao barijera. Koža je tvrda i općenito nepropusna za bakterije i viruse. Epidermis sadrži posebne stanice zove Langerhansove stanice (pomiješana s melanocitom u bazalnom sloju) koje su važne za rano upozoravanje u imunološkom sustavu. Također, koža izlučuje antibakterijske tvari. Te tvari objašnjavaju zašto se ne budite u jutro sa slojem plijesni na koži - većina bakterija i spora koje dođu na kožu brzo umiru.
Nos, usta i oči također su mjesta za unos klica. Suze i sluz sadrže enzim (lizozim) koji razgrađuje stanične zidove mnogih bakterija. Slina je također anti-bakterijska. Budući su nos i pluća presvučeni sluzi, mnoge bakterije koje nisu ubijene odmah su zarobljene u sluz i progutane.
Jednom kada su klice unutar tijela, imunološki sustava radi na različitim razinama. Glavne komponente imunološkog sustava su:
- Timus
- Slezena
- Limfni sustav
- Koštana srž
- Bijele krvne stanice
- Protutijela
- Komplementni sustav
- Hormoni
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345