Urinarne infekcije kod odraslih i djece: Kako ih spriječiti, ali i kako prepoznati simptome?
Infekcije mokraćnog sustava među najčešćim su zdravstvenim problemima, a javljaju se kada bakterije uđu u mokraćni sustav, koji obuhvaća bubrege, mokraćovode, mokraćni mjehur i mokraćnu cijev. Većina tih infekcija odnosi se na donji dio mokraćnog sustava, tj. mokraćni mjehur i mokraćnu cijev, ali mogu napredovati i do bubrega. Infekcije mokraćnog sustava obično ne ostavljaju trajne posljedice ako se liječe na vrijeme, ali ako se zanemare, mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije.
Najčešći uzrok urinarnih infekcija je bakterija Escherichia coli, koja prirodno živi u donjem dijelu probavnog trakta i može se prenijeti s anusa na mokraćnu cijev. Infekcije mogu nastati i zbog bakterija koje dolaze izvana, npr. tijekom spolnog odnosa ili uslijed nepravilnog održavanja higijene.
Iako su urinarne infekcije češće kod žena zbog kraće mokraćne cijevi i njezine blizine anusu, mogu se pojaviti i kod muškaraca, posebno u starijoj dobi. Infekcije mokraćnog sustava su česte i kod djece, posebice u ranoj dobi.
Simptomi urinarnih infekcija
Simptomi infekcija mokraćnog sustava mogu se razlikovati, a nerijetko su neugodni. Među najčešćim simptomima su:
- jak i stalan nagon za mokrenjem
- osjećaj peckanja prilikom mokrenja
- izbacivanje male količine urina
- zamućen urin snažnog mirisa
- crvenkasti ili ružičasti urin, što može ukazivati na prisutnost krvi
- gnoj u urinu (češće kod muškaraca).
Ako se infekcija proširi na bubrege, mogu se javiti i simptomi poput groznice, zimice, bolova u leđima ili preponama.
Kod dojenčadi simptomi mogu biti nespecifični i uključivati slabost, proljev, vrućicu ili neugodan miris urina. Kod starije djece simptomi su slični onima kod odraslih.
Prevencija urinarnih infekcija
Kako biste smanjili rizik od urinarnih infekcija, preporučuje se:
- piti dovoljno tekućine, osobito vode
- ne odgađati mokrenje
- brisati se od naprijed prema natrag nakon obavljanja nužde
- nositi pamučno donje rublje i izbjegavati dug boravak u vlažnoj odjeći
- mokriti prije i nakon spolnog odnosa.
U prevenciji urinarnih infekcija može pomoći i jednostavni šećer D-manoza kojeg u malim količinama proizvodi ljudski organizam, a najčešće se dobiva iz prirodnih sokova brokule i mahunarki, no prisutan je i u drugim vrstama voća i povrća. Djeluje tako da na sebe veže Escherichiju coli i pomaže u njezinom izbacivanju iz organizma.
Vitalia D-manoza* sadrži dnevnu dozu od 2 grama d-manoze te uz to vitamin B3 (niacin) koji doprinosi normalnoj funkciji sluznica. Vitalia D-manoza* se lako primjenjuje zbog gotovog dozirnog oblika i osvježavajućeg okusa limete. Prikladna je za primjenu kod djece starije od 3 godine i odrasle te kod dijabetičara.
Vitalia D-manoza kids* sadrži optimalnu dnevnu dozu d-manoze, posebno prilagođenu djeci. Sadrži vitamin D koji doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava djece. Također sadrži vitamin B3 (niacin) koji doprinosi održavanju normalnih sluznica. Prikladna je za primjenu kod djece starije od 3 godine.
Liječenje urinarnih infekcija
Ako posumnjate na infekciju mokraćnog sustava, obratite se svojem liječniku kako biste obavili analizu urina. Većina infekcija uspješno se liječi oralnim antibioticima, dok teži slučajevi zahtijevaju bolničko liječenje i intravenoznu terapiju. Važno je antibiotike uzimati prema uputama i završiti cijelu terapiju, čak i ako simptomi nestanu.
*Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Važno je pridržavati se uravnotežene i raznovrsne prehrane te zdravog načina života.
Vezani sadržaj:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Zapečeni tost sa šunkom, jajetom i sirom
20 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Rotkohl ili pirjani "njemački"...
1:30h12345