Liječnik o bolestima štitnjače: "Pazite na ove simptome!"
Procjenjuje se da poremećaji funkcije štitnjače pogađaju oko 5 % žena i 0,5 % muškaraca. U Hrvatskoj se ne primjećuju bitne razlike u odnosu na većinu zemalja EU. U svijetu mogu postojati razlike ovisno o tome je li područje siromašno ili bogato jodom, rekao nam je Božidar Perić, dr.med., spec. interne medicine, subspec. endokrinologije i dijabetologije iz Kliničkog bolničkog centra Sestre Milosrdnice s kojim smo razgovarali povodom Mjeseca svjesnosti o raku štitnjače.
Bolesti štitnjače najčešće pogađaju žene
Najčešći funkcionalni poremećaji su, kaže, usporeni rad štitnjače ili hipotireoza te nešto rjeđi ubrzani rad štitnjače ili hipertireoza. Hipotireoza i hipertireoza do 10 puta češće pogađaju žene, a rak štitnjače se kod žena javlja oko tri do četiri puta češće, ističe doktor. Iako još uvijek nije poznato zašto se bolesti štitnjače češće javljaju kod žena, postoje određene naznake zašto bi to moglo biti tako. Jedna od mogućih objašnjenja je da su žene sklonije razvoju autoimunih bolesti, a budući da su neke bolesti štitnjače autoimune, to može biti jedan od razloga.
"Utjecaj spolnih hormona, prvenstveno estrogena, točnije međudjelovanje hormona štitnjače i spolnih hormona, također bi moglo imati utjecaj na češću pojavnost bolesti štitnjače kod žena. Međutim, potrebna su sveobuhvatnija istraživanja kako bi se uzročno preciznije utvrdilo zašto se bolesti štitnjače češće javljaju kod žena."
Sve je češći i rak štitnjače
Učestalost raka štitnjače raste u posljednjim desetljećima. Glavni razlog tome je napredak u dijagnostičkim metodama koje omogućuju njegovo bolje otkrivanje.
"Iako je rak štitnjače maligna bolest, često ima benigni tijek i jako povoljnu dugoročnu prognozu izlječenja i preživljenja. To se prije svega odnosi na dobro diferencirane tumore štitnjače - papilarni i u manjoj mjeri folikularni karcinom štitnjače. Značajno rjeđi, ali klinički nepovoljniji je medularni karcinom, a najrjeđi anaplastički karcinom je najnepovoljniji i očekivano preživljenje je svega nekoliko mjeseci."
Postoje simptomi koji se često javljaju
Doktor Perić ističe kako njegovi pacijenti često nemaju simptome funkcionalnih i strukturalnih poremećaja. Oni se često otkrivaju slučajno tijekom rutinskih laboratorijskih pregleda, sistematskih pregleda ili kao nusnalaz sklopu šire dijagnostičke obrade neke druge bolesti. Međutim, postoje najčešće simptomi koji ukazuju da poremećaje štitnjače.
"Hipotireoza se klinički manifestira širim spektrom tegoba zbog usporenog metabolizma. Izražen je kronični umor, nesanica, intolerancija hladnoće, slabiji apetit, porast na tjelesnoj težini, usporena peristaltika crijeva i posljedični zatvor, suhoća kože, oticanje lica, trbuha, ekstremiteta, neredoviti menstrualni ciklusi kod žena te smetnje libida i potencije kod muškaraca, sniženo raspoloženje i još neki manje specifični."
Kod hipertireoze se sve, kaže, događa obrnuto.
"Uslijed prekomjernog lučenja hormona štitnjače među vodećim simptomima su lupanje srca, preznojavanje, intolerancija na vrućinu, tremor ruku, pojačan apetit i popratno mršavljenje, razdražljivost, ubrzana peristaltika crijeva uz proljevaste stolice, psihičke smetnje neurotskog karaktera, izbočenje očne jabučice (egzoftalmus)."
Čvorovi uzrokuju simptome koji ovise o njihovoj veličini. Veći čvorovi mogu izazvati nespecifične smetnje poput problema s gutanjem i disanjem, promuklost te osjećaj "knedle u grlu".
Poremećaji funkcije štitnjače mogu uzrokovati i psihičke simptome. Kod hipotireoze se često javljaju depresivna stanja i anksioznost. S druge strane, hipertireoza može izazvati anksioznost, napetost i razdražljivost, a u težim i dugotrajnijim slučajevima se mogu pojaviti neurotski ili psihotični problemi.
Redovni pregled štinjače - da ili ne?
Što se tiče učestalosti pregleda, ako osobe nemaju simptome ili posebne razloge za to, nije potrebno da rutinski prolaze testove za bolesti štitnjače. Doktor Perić ističe kako bi dijagnostičku obradu štitnjače trebale učiniti trudnice i osobe s pozitivnom obiteljskom anamnezom za bolesti štitnjače. Također, osobe koje su ranije bile izložene ionizirajućem zračenju u sklopu liječenja malignih bolesti te osobe s poremećajima srčanog ritma zbog nepovoljnih utjecaja nekih lijekova poput amiodarona.
"Danas je sve šira primjena "pametnih" lijekova s vrlo optimističnim tijekom liječenja različitih onkoloških bolesti, no sve češće se u praksi primjećuju nuspojave u vidu funkcionalnih poremećaja štitnjače, stoga bi većina onkoloških bolesnika u procesu aktivnog liječenja trebala raditi povremene kontrole laboratorijskih parametara štitnjače - barem mjerenjem hormona TSH."
Kako očuvati zdravlje štitnjače?
Veza između metabolizma i štitnjače pokazuje koliko su prehrana i tjelesna aktivnost važni za zdravlje štitnjače. Doktor kaže kako je važno je izbjegavati prekomjerni unos ugljikohidrata, rafinirane ugljikohidrate i prehrambene sastojke s visokim glikemijskim indeksom.
A što se tiče alternativnog pristupa u liječenju bolesti štitnjače, ističe da treba biti vrlo oprezan.
"Mediji su puni raznoraznih reklama gdje se nude različiti oblici pomoći u liječenju štitnjače pa i niza drugih bolesti. Uz konvencionalnu terapiju definirane bolesti štitnjače, ponekad je poželjno pojačati unos selena i cinka kroz prehranu i/ili dodatke prehrani, ali i kod tih medicinski opravdanih pristupa nužno je pratiti ishode liječenja s ciljem maksimalne dobrobiti pacijenta."
Dobra vijest je što svatko od nas može napraviti puno za očuvanje zdravlja štitnjače.
"Ako osjećamo neke tegobe koje bi se uklapale u funkcionalne poremećaje štitnjače, nikako nećemo pogriješiti ako aktivno radimo na promjeni životnih navika, prije svega poboljšati kvalitetu ishrane i redovito provoditi tjelovježbu. Poželjna je i bolja kontrola stresa, budući da kronična izloženost stresu djeluje nepovoljno na opće zdravlje pa tako i na zdravlje štitnjače. Osobe iz nekih od rizičnih skupina trebaju raditi češće kontrole s ciljem pravovremene dijagnoze i liječenja nekih od u tom trenutku asimptomatskih poremećaja štitnjače. "
Vezani sadržaj:
- Problemi sa štitnjačom: 10 namirnica koje su dobre i 3 koje treba izbjegavati
- Od štitnjače do problema s bubrezima: Što sve može značiti svrbež kože kada nemate osip?
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Zapečeni tost sa šunkom, jajetom i sirom
20 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Rotkohl ili pirjani "njemački"...
1:30h12345