Sistemski eritemski lupus

Sistemski eritemski lupus

Sistemski eritemski lupus
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Sistemski eritemski lupus je autoimuna bolest vezivnog tkiva koja može zahvatiti razne dijelove tijela od kože do živčanog sustava. Bolest karakterizira stvaranje autoantitijela prema dijelovima stanične jezgre te nastajanje imunokompleksa.
Kategorija: Alergije

Liječenje sistemskog eritemskog lupusa

Terapija uvelike ovisi o težini i lokaciji bolesti kod pojedinog bolesnika.

Lakši oblici bolesti koji uključuju: temperaturu, artritis, glavobolje, promjene na koži i seroznim membranama, zahtijevaju blago ili nikakvo liječenje.
Artritis se liječi nesteroidnim protuupalnim lijekovima, antimalarici se koriste koda su u prvom planu promjene na koži i zglobovima. Pri primjeni nekih antimalarika (hidroksiklorokin) potreban je nadzor oftalmologa svakih 6 mjeseci zbog mogućih nuspojava na očima.

Kod težih oblika bolesti u koje spadaju sve po život opasne manifestacije npr. teška anemija, trombocitopenija, teška bubrežna bolest, akutni vaskulitis probavnog sustava ili udova ili teški neurološki poremećaji lijekovi prvog izbora su kortikosteroidi.
Često se kortikosteroidi kombiniraju s imunosupresivnim lijekovima posebno u slučajevima zahvaćenosti bubrega ili kod dugotrajne kortikosteroidne terapije.

Jednom kada se upalni proces dovede pod kontrolu često je potrebno odrediti minimalnu dozu održavanja koncentracije lijeka u krvi kako bi se potisnule daljnje upalne reakcije. Početnu dozu je potrebno postupno snižavati u redovitim vremenskim intervalima (1 - 4 tjedna) kroz duže vrijeme dok se ne dosegne minimalna količina lijeka kojom su simptomi kontrolirani.

Iako se spominju zadnje opće mjere definitivno nisu posljednje po važnosti u liječenju SLE-a.
Liječenje infekcija, srčanog i bubrežnog zatajenja mora se provoditi pri najmanjim pokazateljima istih.
Nadzor nad bolesnikom tijekom operacija ili u trudnoći je od iznimne važnosti. Trudnoća nije kontraindicirana ukoliko su adekvatne bubrežna i srčana funkcija, ipak učestalost spontanih pobačaja je mnogo veća kod SLE-a.

Prognoza sistemskog eritemskog lupusa

Prognoza varira u ovisnosti o organima zahvaćanim i jačini upalne reakcije. Tijek bolesti je kroničan i relapsirajući često sa periodima bez bolesti koji mogu trajati godinama. Ukoliko se početna faza bolesti na vrijeme dovede pod kontrolu dugotrajna prognoza je dobra. U ovome leži najvažnija lekcija: kod sistemskog eritemskog lupusa rano postavljanje dijagnoze je od nezamjenjive važnosti.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!