Dječje upale

Dječje upale

Dječje upale
  • Objavljeno: Nedjelja, 06.02.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Majka i dijete

Dijete kojemu se stanje ne poboljšava

Osim uzročnika upala mogu postojati i drugi razlozi zašto dijete ne reagira na liječenje bilo konvencionalnim bilo alternativnim lijekovima ili pak ni na koji vid liječenja. Dolje se navodi pet stanja koje valja imati na umu.

1. Tuberkuloza

Dijete obično nema nikakvih simptoma, a bolest se prepozna tek nakon ren-genske snimke pluća. Tuberkuloza može biti povezana s gubitkom težine, ali ona nije uobičajena u Europi.

2. Cistična fibroza

Cistična fibroza relativno je rijetko stanje od kojeg obolijeva otprilike 1 od 2000 djece. Može biti povezana sa sporim napredovanjem, rijetkom stolicom i prolapsom rektuma. Pacijenti dobivaju ovu dijagnozu uglavnom u dojenačkoj dobi, ali velikomu se broju njih s blagim simptomima ona prvi put dijagnosri cira kasnije u djetinjstvu. Dijagnoza nastaje utvrđivanjem visoke razine nat i klorida u znoju.

3. Upala pluća izazvana mikoplazmom

Od nje obolijevaju starija djeca školske dobi (5 do 15 godina), a može izaz širok spektar upala dišnih puteva. Klinička slika te djece pokazuje umor, gubi­tak teka i neprestani kašalj, a može se pojaviti i vrućica i grlobolja. Na dijagnozu se često posumnja zbog rengenske snimke pluća, a potvrđuje se utvrđivanjem određenih protutijela u krvotoku.

4. Smanjen IGA

IGA je protutijelo koje štiti unutarnju stijenku dišnih puteva. Djeca narušena imuniteta (tj. smanjena IGA) ne mogu napredovati i imaju rijetku stolicu. Za dijagnozu ovoga stanja dovoljna je krvna pretraga. Mnogo je rjeđe stanje od onoga prethodnoga.

5. Gutanje ili udisanje stranoga tijela (npr. kikirikija ili automobilskoga kotača igračke)

Ponekad dijete proguta ili udahne maleni predmet koji može završiti u diš­nim putevima. Dojenčad i tek prohodala djece najviše su izloženi riziku jer oni obično sve žele staviti u usta, a strano tijelo može zakrčiti dišne puteve na nekoj razini. Ako se zaglavi u donjim dišnim putevima, neko vrijeme neće se pojaviti nikakvi simptomi dok ne prestane raditi jedan dio pluća ili dođe do upale. Ako se posumnja da je to razlog zašto, primjerice, kašalj ne reagira na liječenje, trebalo bi napraviti rengenske snimke pluća, uključujući i one po­strance (lateralne rengenske snimke). Međutim, prozirni predmeti poput slat­kiša možda neće biti vidljivi na rengenskoj snimci pa će biti potrebno napraviti bronhoskopiju (guranje cijevi niz dišne puteve radi pregleda).

Prva četiri gore navedena stanja najbolje je liječiti kombinacijom konvencio­nalne i alternativne medicine. U svim je tim slučajevima važno napraviti pre­trage radi procjene najboljih lijekova, doze i vremena trajanja terapije. Tije­kom liječenja valjalo bi surađivati s pedijatrom (specijalistom za dječje bolesti) i liječnikom homeopatije. Peto navedeno stanje, gutanje ili udisanje stranoga tijela- valjalo bi liječiti u bolnici.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Očistite organizam i osnažite tijelo ovim ukusnim juhama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije