Preponska kila (ingvinalna hernija)

Preponska kila (ingvinalna hernija)

Preponska kila (ingvinalna hernija)
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Uzroci nastanka hernije nisu u cijelosti poznati: stručnjaci još ne znaju sa sigurnošću zašto se hernija u neke djece javlja, a u druge ne. Značajnu ulogu u nastanku hernije ima sigurno nezrelost struktura trbušnih stjenka, što pojašnjava učestalost hernije u nedonoščadi.
Kategorija: Dječje bolesti

Hernija u djevojčica

  • U ženskih fetusa u ingvinalnom se kanalu nalazi okrugli ligament koji ima zadaću pridržavanja maternice (ligamentum rotundum suspens. uteri) na njezinom mjestu. Kanal je u komunikaciji s trbušnom šupljinom, no nakon rođenja se normalno zatvara.
  • Ako se to ne dogodi, ostaje i dalje komunikacija između ingvinalnog kanala i trbušne stjenke, jajnik ili crijevna vijuga mogu ući u kanal i nastaje hernija*.

Na koji se način hernija primijeti?

Ako se dijete rodi s hernijom, primijete je liječnici ili medicinske sestre koje ga njeguju odmah po rođenju.
Ako se hernija pojavi nekoliko tjedana ili mjeseci nakon rođenja, roditelji, češće mama koja njeguje dijete, pri plaču će primijetiti izbočenje u preponi. Dok je dijete mirno hernija se izgubi ili se uopće ne primjećuje.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!