Sindrom iznenadne dojenačke smrti (SIDS)

Sindrom iznenadne dojenačke smrti (SIDS)

Sindrom iznenadne dojenačke smrti (SIDS)
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Dojenačka smrt (smrt u kolijevci), poznata i kao sindrom iznenadne dojenačke smrti (SIDS), iznenadna je i često neobjašnjva smrt naizgled zdrave bebe.
Kategorija: Dječje bolesti

Što mogu učiniti?

Iako uzroci dojenačke smrti nisu jasni, postoje načini na koje značajno možete smanjiti rizike.

Dijete uvijek stavljajte spavati NA LEĐA, NIKAD NA TRBUH. Bebe koje spavaju na leđima u manjoj su opasnosti od dojenačke smrti. Ovaj položaj olakšava praćenje tjelesne temperature djeteta (vidi dolje).

Nemojte omatati dijete u previše odjeće za spavanje ili pokrivača, posebice zimi, ili ga stavljati na spavanje u pretoplu prostoriju. U dječjoj sobi koristite radijator s termostatom, tako da temperatura ne padne prenisko i ne naraste previsoko. Pobrinite se da ima dovoljno pokrivača - plahta i tri pokrivača posve su dovoljni na sobnoj temperaturi od 18 °C. Ako je temperatura viša, koristite manje pokrivača - za tople večeri od 24 °C samo jednu plahtu i dekicu.

Izbjegavajte pušenje u trudnoći i nakon rođenja djeteta.

Zabranite pušenje u kući.

Pazite da previše ne utoplite dijete. Nemojte koristiti poplune, ovčju kožu i slične materijale koji splječavaju gubitak topline.

Kad god je moguće, dojite dijete umjesto da ga hranite bočicom.

Izbjegavajte uzimanje nepotrebnih lijekova tijekom trudnoće.

Ako mislite da vašem djetetu nije dobro, kontaktirajte liječnika. Ako dijete ima vrućicu, nemojte ga dodatno umotavati - razmotajte ga kako bi moglo izgubiti toplinu. Nakon lakše bolesti, nekoliko ga dana pratite pomnije nego inače, dok simptomi ne nestanu.

Dijete stavljajte na spavanje uvijek na leda, nogicama uz uznožje hevetića kako ne bi kliznula ispod pokrivača.

Iz knjige dr. Miriam Stoppard "Zdravlje za cijelu obitelj"

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!