Virusne hemoragijske groznice

Virusne hemoragijske groznice

Virusne hemoragijske groznice
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Pod pojmom virusnih hemoragijskih groznica podrazumijevamo visoko zarazne bolesti, od kojih neke mogu dovesti čak i do smrtonosnog ishoda - zbog toga ih se svakako mora uzeti u obzir prilikom promišljanja o točnoj dijagnozi.
Kategorija: Zarazne bolesti

Hemoragijske groznice uzrokovane porodicom Filoviridae

Virus Ebole i virus Marburga uzročnici su najpoznatijih hemoragijskih groznica u povijesti medicinske struke. Ebola hemoragijska groznica prvi put je opisana 1976. u Zairu i Sudanu, dok je Marburg virus otkriven još i ranije, 1967. godine u njemačkom istoimenom gradu. Prirodni rezervoar virusa do sada još nije otkriven, kao ni način njegova prijenosa u prirodi, tako da izvor infekcije za čovjeka nije poznat. Bolest je izuzetno zarazna te se vrlo lako prenosi s čovjeka na čovjeka dodirom, najčešće krvlju, slinom i mokraćom zaražene osobe. Treba naglasiti kako su u svakoj epidemiji zabilježene i bolničke infekcije u osoba koje su bile u dodiru s oboljelima. Od četiri biotipa Ebola virusa, smrtnost od najopasnijeg Ebola-Zair biotipa iznosi čak i do 90%.

Inkubacijsko razdoblje u hemoragijskim groznicama uzrokovanim virusom Ebole i Marburga najčešće traje od 5 do 10 dana. Bolest počinje naglo, glavoboljom, jakom vrućicom, bolovima i povraćanjem, a često se javljaju i pleuralne boli, grlobolja, suhi kašalj, limfadenopatija, pa i znakovi zahvaćenosti središnjeg živčanog sustava (fotofobija, letargija i delirij). Nakon kontinuirane temperaturne krivulje u 1. tjednu bolesti, temperatura litički pada u 2. tjednu kada se bolesnik ili oporavi ili umire u šoku sa simptomima višeorganskog zatajenja. Smrtnost je viša u ebolskoj groznici nego u marburškoj.

Budući da djelotvoran i pouzdan antivirusni lijek ne postoji, najvažnije je simptomatsko liječenje, s naglaskom na pravodobnom liječenju eventualnoga šoka ili diseminirane intravaskularne koagulacije (DIK). Primjena rekonvalescentnog seruma značajno ublažuje tijek bolesti.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!