Prehrana nakon uklanjanja žuči
Kolecistektomija je procedura kojom se odstranjuje žučnjak. To se može obaviti operacijom ili laparoskopski. Operacija žuči radi izgleda tako da se napravi veliki rez ispod rebara kako bi se otvorio trbuh i uklonio žučnjak.
Kod laparoskopskog načina, četiri mala reza se rade na trbuhu i cijevi se uvode kako bi se odstranio žučnjak. Oporavak poslije operacije žuči ovisi i o načinu na koji se operacija izvela.
Masnu hranu trebaju izbjegavati bolesnici s bolestima žučnog mjehura, jer može potaknuti ili pogoršati simptome. Dvije glavne indikacije za uklanjanje žučnog mjehura su kolecistitis i simptomatske bolesti žučnog mjehura. Postoje i druge manje uobičajene naznake za uklanjanje žučnog mjehura.
Jedan od uobičajenih komplikacija nakon uklanjanje žučnog mjehura je proljev koji se javlja zbog neučinkovite regulacija toka žuči iz jetre u crijeva. Treba mijenjati prehranu nakon uklanjanja žučnog mjehura kako bi se spriječile komplikacije. Život bez žuči može biti sasvim normalan, no potrebno je pridržavati se određenih pravila prehrane.
Žučna dijeta poslije operacije
U normalnih osoba lučenje i protok žuči je pod kontrolom hormona kolecistokinina. Nakon što je uklonjen žučni mjehur, taj hormon više ne kontrolira protok žuči. Utvrđeno je da je nakon uklanjanja žučnog mjehura protok žuči kontinuiran. Porast količine žučnih soli uzrokuje proljev. Osobama s bolešću žučnog mjehura obično se savjetuje izbjegavanje masne hrane. To je zbog toga što masna hrana pogoršava simptome.
Nakon što je uklonjen žučnjak oboljelih, simptomi se obično ne javljaju. Ali mnogi pojedinci imaju komplikacije nakon uklanjanja kao što je proljev. Istraživanja su pokazala da deset do trideset posto pacijenata koji su podvrgnuti uklanjanju žuči pate od proljeva. Ova komplikacija će prestati tokom vremena u nekih pojedinaca, ali to može potrajati godinama.
Žučne soli su potrebne za probavu i apsorpciju masti. Ako nakon uklanjanja žučnog mjehura pojedete obrok bogat mastima, mast se ne može dobro probaviti te se izlučivanje žuči ne javlja na odgovarajući način. Budući da se masnoće ne probavljaju dobro i apsorbiraju, masni obrok može rezultirati masnim proljevom.
Tako je u pojedinca kojima je uklonjen žučni mjehur proljev najčešća komplikacija koja nastaje zbog viška žučnih soli u debelom crijevu i viška masnoće koje se ne probavljaju dobro. Taj proljev je više smetnja nego ozbiljan medicinski problem. Iako ne izaziva dehidraciju uvijek, ponekad može dovesti do neravnoteže elektrolita.
Prehrana nakon operacije žuči
Prvi korak nakon uklanjanja žučnog mjehura je jesti manje obroke te izbjegavati hranu bogatu mastima. Količinu kalorija koje dolaze iz masnoća treba ograničiti na manje od 30% od ukupnih kalorija. Unos zasićenih masnoća treba biti ograničen. Pržena i prerađena hrana se mora izbjegavati.
Prehrana nakon uklanjanja žučnog mjehura, treba sadržavati sljedeće:
- voće i povrće - avokado, jabuke, bobičasto voće, grožđe, krastavac i repu jer su bogati vlaknima. Oni pomažu u kontroli proljeva. Barem jedna porcija voća i povrća treba se konzumirati tijekom svakog obroka.
- jogurt
- piletina, puretina
- riba
- sir
- cjelovite žitarice
- jaja
Određena hrana može pogoršati proljev i treba ju izbjegavati. To uključuje namirnice kao što su:
- crveno meso - sadrži životinjske masti i proteine koji se teško probavljaju.
- mlijeko i mliječni proizvodi
- kofein
- masni obroci
- rafinirani ugljikohidrati
- rafinirano brašno
- pržena i prerađena hrana
- hidrogenirane masti
Vezani sadržaj:
- Saznajte sve o kolecistektomiji (uklanjanju žučnjaka)
- Zašto se i kod koga javljaju žučni kamenci?
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345