Svi govore da se debljamo ako kasno jedemo: Zašto je to tako?
Mršavljenje je jedan od najvećih izazova ako istinski uživate u svakom zalogaju hrane. Uz mnoge različite savjete stručnjaka, ponekad je teško odlučiti što je dobro za vas i što će vama pomoći da izgubite koji kilogram viška. Mnogi smatraju da uz povremeno vježbanje mogu jesti što god požele, pa se zavaravaju sve dok ne osvijeste da rezultata nema. Stoga je prvi korak shvatiti da je bitno što jedemo, ali i kada jedemo, a jedan od najučinkovitijih načina je prestanak jedenja po noći.
Nutricionistica Laura Burak za Eat This, Not That otkrila je tri razloga zašto grickanje u kasnim noćnim satima može spriječiti cilj mršavljenja.
Probavni problemi i poremećen san
"Prije svega, konzumirate više kalorija (energije) koje su nepotrebne u to doba dana za većinu ljudi i vaše tijelo ne može iskoristiti energiju pa se umjesto toga ta hrana pohranjuje u obliku masti“, rekla je nutricionistica Burak. Većina pojedinaca treba energiju iz hrane tijekom dana, a vašem tijelu ta energija nikako nije potrebna prije nego što odete na spavanje.
Ne samo da vas kasno jedenje i grickanje mogu držati budnima, već ova loša navika može dovesti do refluksa i gastrointestinalne nelagode. "Teža hrana s visokim udjelom masti u količinama većim nego što vam je potrebno, može se dulje probavljati, može poremetiti san, dovesti do opće nelagode kao što je osjećaj sitosti, a isto tako može i pogoršati žgaravicu", kaže Burak.
Češće jedemo visokokaloričnu hranu
Svi znamo da hrana koja nas privlači kasno navečer nisu mrkva i celer. Većinu vremena tražimo zadovoljavajuću, visokokaloričnu hranu. Iako su to namirnice kojih se općenito trebate kloniti ako želite smršavjeti, Laura Burak kaže da ih je osobito važno izbjegavati noću. Ta hrana uključuje brzu i prženu hranu, jela s puno umaka i vrhnja te one namirnice s velikim udjelom jednostavnih ugljikohidrata. Također biste trebali izbjegavati namirnice koje sadrže alkohol, kofein i šećer. Ako volite slatko, dijeta može biti poseban izazov. Slatke grickalice poput čokoladica i kolačića sadrže rafinirani šećer. Klonite se toga, no ako se želite povremeno počastiti, uzmite svoj "cheat obrok" ranije tijekom dana.
Osigurajte si 10-12 sati probavnog odmora
Odlično pravilo je dati svom tijelu solidnih 10 do 12 sati onoga što Burak naziva "probavnim odmorom". Taj vremenski okvir nejedenja počinje od vašeg zadnjeg obroka i traje do vašeg prvog obroka sljedećeg jutra. Na primjer, ako posljednji obrok u danu pojedete u 18 sati, nemojte doručkovati prije 6 ujutro sljedećeg dana.
Vezani sadržaj:
- Povremeni post, mediteranska dijeta, keto ili whole 30: Koja dijeta je najbolja?
- Što jesti, a što izbjegavati kada bolujete od gripe
- F-faktor dijeta: prehrana, mršavljenje i kada nije sigurna
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Pohane palačinke sa šunkom i sirom
1 h12345 -
Recept tjedna
Prisiljeno zelje s mesom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Kokos kuglice bez bijelog šećera koje se...
15 min12345