Evo kako mobitel utječe na naš mozak!
Iako većina ljudi priznaje da više ne može ni zamisliti život bez pametnog telefona, još uvijek ne možemo sa sigurnošću reći da je riječ o pravoj ovisnosti.
Međutim, nova istraživanja pokazuju da pretjerana upotreba mobitela kod tinejdžera može izazvati neravnotežu u mozgu. U istraživanju je sudjelovalo 38 muških i ženskih tinejdžera koji većinu vremena provode na mobitelu. Polovica ispitanika je bila potpuno neovisna, dok jedruga bila gotovo nerazdvojna od mobitela i ovisna o internetu.
Saznajte zašto ne možemo živjeti bez mobitela!
Simptomi ovisnosti o mobilnom telefonu nisu konkretno definirani, no stručnjaci smatraju da uključuju nemogućnost odvajanja od mobitela, razdražljivost kada mu ne mogu pristupiti i prekomjerno korištenje mobitela što negativno utječe na njihov rad, društvene vještine ili zdravlje.
Oni koji su na većoj razini ovisnosti, imaju znatno veću vjerojatnosti da će biti depresivni, anksiozni, impulzivni i patiti od nesanice. Oni najgore pogođeni su imali 9 tjedana kognitivne bihevioralne terapije kako bi pokušali ublažiti ovisnost o pametnim telefonima.
Pomoću specijalnog MR (magnetska rezonancija) uređaja, tim stručnjaka je pregledao kemijski sastav dijelova mozga prije i nakon bihevioralne terapije. Ustanovljeno je da su prije terapije bili blokirani neki impulsi u mozgu koji utječu na emocije i koncentraciju, dok su nakon terapije bili značajnije izraženi.
Još uvijek ne možemo sa sigurnošću govoriti o pravoj ovisnosti ali definitivno se možemo posvetiti proučavanju ovog sve češćeg fenomena.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345