Vježbe snage mogu rehabilitirati mozak
Dosadašnja istraživanja su pokazala da vježbe snage pomažu u prevenciji gubitka koštanog i mišićnog tkiva kasnije u životu. Novo istraživanje otkriva da vježbe snage mogu pomoći i u zaštiti zdravlja mozga.
Starenjem se volumen mozga smanjuje, naročito na frontalnom području koji je odgovoran za razmišljanje i donošenje odluka. Promjene u mozgu mogu dovesti do razvijanja lezija na području mozgu. Te lezije mogu biti prisutne dugi niz godina, ali se simptomi obično počnu javljati tek kasnije u životu.
Rezultati našeg istraživanja upućuju da treninzi snage mogu pomoći u prevenciji bolesti, poteškoća i poremećaja na području mozga, izjavila je voditeljica istraživanja dr. Teresa Liu-Ambrose.
U istraživanju američkih znanstvenika su sudjelovale 54 žene u dobi od 65 do 75 godina. One su u razdoblju od godinu dana pratile različite programe vježbanja. Jedna grupa je trening snage izvodila jednom tjedno, druga grupa dva puta tjedno, a treća grupa je tri puta tjedno radila vježbe za bolju ravnotežu tijela. Treninzi snage su se sastojali od čučnjeva, sklekova i trbušnjaka.
Znanstvenici su nakon godinu dana analizirali aktivnost mozga i mjerili razinu bijelih lezija u mozgu. Rezultati su pokazali da su žene, koje su trening snage radile dva puta tjedno, imale najmanji udio bijelih lezija na području mozga.
Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu Journal of the American Geriatrics Society, potvrđuju rezultate prethodnih istraživanja, odnosno da vježbe snage pozitivno utječu na zdravlje cjelokupnog organizma.
Nastavite čitati kako mozak možete zaštititi od starenja.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345