Opasne vodene životinje

Opasne vodene životinje

Opasne vodene životinje
  • Objavljeno: Subota, 13.01.2007.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Obitelj i dom

Pauk (porodica Trachinidae, eng. Weeverfish)

Ta je riba vrlo česta u Jadranskom moru, gdje je duga do dvadesetak centimetara, a literatura govori da u mediteranskim morima može narasti do 50 centimetara. Otrovne bodlje nalaze se na vratu pri samom početkuleđne peraje. Savjesniji ribari peraju odsjeku nožem odmah po vađenju ribe iz mora. Boja pauka izvrsno je prilagođena okolišu, a u pravilu živi uz pješčana dna i rado se u njih ukopa postajući nevidljiv. Tijekom sezone mriještenja, u proljeće i ljeto, zadržava se u plićim dijelovima mora pa se tako na njega može naići u plićaku pješčanih plaža. Zbog toga se najčešće ubodi događaju upravo na nozi zbog nepažljivog hodanja ili u ribara prilikom vađenja i razvrstavanja ulova. Treba naglasiti da i ubod na bodlju mrtvog pauka izaziva otrovanje. Apsolutno najčešće ubodi se nalaze na udovima, ali se bilježe i na drugim mjestima, u pravilu pri ronjenju uz samo pješčano dno.

Otrov se sastoji od kratkih termolabilnih proteina, tvari sličnih serotoninu i drugih tvari koje induciraju oslobađanje histamina iz stanica tkiva u blizini uboda. Smatra se da je upravo histaminu slična tvar odgovorna za iznimno snažnu bol koja se pojavljuje odmah nakon uboda, a koja se pojačava tijekom sljedećih 15 do 30 min šireći se od mjesta uboda dalje, npr. od prstiju ruke do ramena. Bol se može zadržati 24 h ili više. Rana na početku može krvariti, ali vrlo brzo se zatvori zbog oticanja, edema koji se također širi oko mjesta uboda. Edem se obično zadržava nekoliko dana, čak i dulje od tjedna. Ponekad je potrebna fizikalna terapija. Uz bol kao najvažniji simptomuboda pojavljuje se još znojenje, slabost, mučnina i povišena temperatura, a moguća je kasnija pojava infekcije i nekroze oko mjesta uboda, a bilježi se kasnija nepokretnostubodenog prsta. Za paukov otrov nema protuotrova. Nisu zabilježeni smrtni slučajevi.

Prva pomoć je jednaka kao i kod susreta s drugim otrovnim ribama s time da najprije iz rane treba ukloniti bodlju, a najviše se raspravlja o dovođenju topline kao načinu uništavanja otrova. Preporučuje se uranjanje ubodenog uda u vruću vodu, a ne preporučuje se primjena plamena upaljača, žara cigarete ili stavljanje uz vrele dijelove brodskog motora. Međutim, nema dovoljno istraživanja među ribarima o štetama takvog postupka. Ozlijeđenog treba hitno prebaciti u bolnicu ili medicinsku ustanovu, gdje će se obaviti simptomatsko liječenje.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Očistite organizam i osnažite tijelo ovim ukusnim juhama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije