Ljubomora

Ljubomora

Ljubomora
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 18.10.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Seks i veze

Ishod ljubomore

Vaše suočavanje s ljubomorom može ali i ne mora riješiti problem. Da biste ishod proglasili uspješnim mora biti sačuvan odnos ali i vaše samopoštovanje. Možete moliti partnera da vas ne ostaviti, prijetiti nasiljem ili samoubojstvom i tako ga zadržati. No pritom ćete sigurno izgubiti njegovo poštovanje, a o vlastitom samopoštovanju da i ne govorimo.

Ako se ljubomora javlja često ili je vrlo intenzivna - može postati vrlo destruktivna za odnos.

Kao prvo, subjektivni osjećaj ljubomore nije ugodan. Osjećate tjeskobu, strah od gubitka, bol, ljutnju, ranjivost i beznađe.

Kao što smo već napisale, ljubomora može dovesti do gubitka samopoštovanja. Kada je odnos zaista ugrožen i kada postoji treća osoba najvjerojatnije ćete se početi uspoređivati s njom. Ako zaključite da je vaš rival superiorniji - to je sigurno ozbiljan udarac  vašem samopoštovanju. Samopoštovanje će posebno biti ugroženo ako procijenite da je ta osoba superiornija u seksualnim sposobnostima.* (Buunk, 87).

I na kraju - ljubomora može dovesti do toga da zaista izgubimo partnera. Naime, ako je naša ljubomora suviše česta i suviše intenzivna, a pogotovo ako za nju nemamo pravog razloga - neće biti čudo ako naš partner ne bude to mogao izdržati i jednostavno ode.

Je li normalno biti ljubomoran?

Izgleda da je ljubomora prisutna kod gotovo svih ljudi. U jednom istraživanju (Pines) sve osobe od ukupno njih 103 u dobi od 21. do 64. godine izjavile su da su u nekom razdoblju svoga života bile ljubomorne. Ono po čemu su se razlikovali bila je učestalost ljubomore. Neki su bili ljubomorni češće i intenzivnije, dok se kod drugih ljubomora javljala rjeđe i slabijim intenzitetom. No svi imali iskustvo ljubomore i ono je kod svih bilo slične prirode.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije