Kako se riješiti nadutosti: hrana, pića i navike koje je uzrokuju

Kako se riješiti nadutosti: hrana, pića i navike koje je uzrokuju

Kako se riješiti nadutosti: hrana, pića i navike koje je uzrokuju
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 11.07.2022.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Rijetko tko se može pohvaliti da nikad nije vodio borbu s nadutošću i probavnim tegobama koje su s njom povezane. Ovo stanje u kojem osjećamo nelagodu, prepunjenost i napuhanost u predjelu trbuha najčešće se javlja nakon jela, a može trajati nekoliko sati ili čak nekoliko dana. Od ljudi koji se žale na povremenu nadutost, većina njih opisuje simptome kao umjerene do teške.

Ljeto je vrijeme druženja na otvorenom, roštiljanja, a uz to pod ruku ide i hrana koja se velikim dijelom odnosi na jednostavne ugljikohidrate, masti i šećere. Osim što nas dobro društvo može navesti da pojedemo više nego što smo mislili, vjerojatno je da ćemo uz roštilj popiti i gazirano ili alkoholno piće, često pivo ili gemišt, i time dodatno potencirati pojavu nadutosti koja se obično javlja prilikom konzumiranja teške hrane i nezdravih pića. No, kako biste riješili problem nadutosti, najvažnije je otkriti što je uzrokuje.

Što uzrokuje nadutost?

Najčešći uzrok bolova u trbuhu i nadutosti je višak plina u želucu i crijevima. To se najčešće događa ako prebrzo jedete, imate intoleranciju na hranu ili neko drugo stanje koje uzrokuje nakupljanje plina. Plinovi su prirodan nusprodukt probave i događaju se svima, a uglavnom nestaju podrigivanjem prije nego što uspiju doći do vaših crijeva. Oni koji uzrokuju probleme, povezani su s rastom bakterija u crijevima i fermentacijom hrane prije nego što se ona uspije probaviti. Mogući uzroci nadutosti su:

1. Brzo jedenje

Kada prebrzo jedete ili ne žvačete dovoljno gutate veću količinu zraka. Strpljivijim i dužim žvakanjem spriječit ćete gutanje zraka, ubrzati probavu i smanjiti mogućnost pojave nadutosti.

2. Zatvor ili opstipacija

Jedan od čestih uzroka nadutosti je zatvor. Zatvor može pridonijeti bolovima u trbuhu i nadutosti. Uglavnom se događa kada vam je potrebna voda, vlakna ili vježbanje.

3. Intolerancija na određenu hranu

Konzumacija mliječnih proizvoda može biti jedan od uzroka nadutosti, a da toga niste niti svjesni. U današnje su vrijeme alergije i intolerancije na hranu široko rasprostranjene pojave, a ako ne prestanete jesti namirnice na koje ste alergični ili intolerantni, jedan od načina na koje vaše tijelo može reagirati jest nadutost trbuha i drugi probavni problemi.

4. Jedenje hrane koja napuhuje

Masna hrana, pivo, slatka i gazirana pića ili žvakanje žvakaćih guma mogući su uzrok nadutosti. Također, neke vrste voća i povrća mogu biti uzrok napuhivanja i nadutosti. Povrće poput repe, graha i leće, brokule, kupusa vam može uzrokovati taj osjećaj, a među voćem to mogu biti jabuke ili kruške.

5. Prejedanje

Pretjerano konzumiranje ugljikohidrata, šećera i masti dovodi organizam do stanja u kojem duže i teže probavlja hranu te stvara pritisak na želudac. Probavljanje teške hrane može uzrokovati nastajanje plinova zbog kojih dolazi do nadutosti, pa čak i pojave boli u abdomenu.

Što ublažava nadutost?

Ono što dugoročno donosi olakšanje ovisit će o uzroku vaše nevolje, a pomoći vam mogu:

  • Antacidi - pokazalo se da ublažavaju upalu probavnog trakta i pomažu lakšem prolasku plina. Antacidi često uključuju aktivni sastojak simetikon, koji radi na prolasku plina grupiranjem manjih mjehurića, a uz njih se može koristiti i aktivni ugljen.
  • Aktivni ugljen prikuplja oslobođene plinove i putem stolice ih izbacuje iz organizma.

Simaktiv tablete protiv nadutosti su inovativan medicinski proizvod koji zahvaljujući dvostrukom djelovanju simetikona i aktivnog ugljena ublažava bolove i grčeve u trbuhu, normaliziraju probavu i olakšavaju pražnjenje crijeva. Prvi sloj ove dvoslojne tablete protiv nadutosti i plinova u želucu djeluje za samo 15 minuta, gdje se oslobađa 50% djelatnih tvari, dok drugi sloj tablete nastavlja djelovati u crijevima gdje ispušta preostalu količinu aktivnih tvari.

Zahvaljujući djelovanju obje djelatne tvari, podrigivanje se smanjuje, želudac postaje mekši, manje napuhnut, nestaju bolovi i grčevi u želucu, smanjuje se nadutost.

  • Biljni čajevi, uključujući paprenu metvicu, kamilicu, đumbir, kurkumu i komorač, mogu pomoći u obradi plina i pomoći probavi.
  • Kapsule ulja paprene metvice pomažu vašim crijevnim mišićima da se opuste, a nakon čega ćete lakše obaviti veliku nuždu.
  • Dodaci magnezija pomažu neutralizirati želučanu kiselinu i opustiti crijevne mišiće. Magnezij ima prirodni laksativni učinak, koji s vremena na vrijeme može biti koristan, ali pripazite jer može stvoriti naviku ako ga prečesto koristite.
  • Probiotici mogu pomoći nadopuniti ili uravnotežiti vaše crijevne bakterije. Neki će vam pomoći da bolje probavite hranu, a drugi zapravo mogu pomoći apsorbirati višak plinova. Možda ćete ih morati dosljedno uzimati nekoliko dana ili tjedana kako biste stvarno primijetili razliku.
  • Redovita tjelovježba također može pomoći u borbi protiv nadutosti.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Iskoristite chia sjemenke za ove ukusne kombinacije!

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije