Zdravstveni vremeplov, 12. srpnja: Albert Calmette – tvorac cjepiva protiv tuberkuloze

Na današnji dan, 12. srpnja 1849. godine, rođen je Albert Calmette, francuski liječnik, bakteriolog i imunolog, poznat kao jedan od tvoraca BCG cjepiva (Bacillus Calmette-Guérin), prvog učinkovitog cjepiva protiv tuberkuloze. Njegov rad bio je ključan u borbi protiv jedne od najsmrtonosnijih bolesti 19. i 20. stoljeća.
Calmette i Guérin radili su na razvoju cjepiva koje bi moglo spriječiti tuberkulozu, tada jednu od vodećih uzroka smrti u svijetu. Kroz dugogodišnje laboratorijske pokuse, uspjeli su oslabiti soj bakterije Mycobacterium bovis, koji ne izaziva bolest, ali potiče imunološki odgovor. Tako je nastalo BCG cjepivo, koje se prvi put primijenilo kod novorođenčadi 1921. godine. Cjepivo je imalo iznimni uspjeh u sprječavanju teških oblika tuberkuloze kod djece.
BCG cjepivo razvijeno je između 1908. i 1921., a masovna primjena započela je u raznim zemljama tijekom 1920-ih i 1930-ih godina. U nekim dijelovima svijeta, uključujući i Hrvatsku, cjepivo je i dalje dio nacionalnog programa cijepljenja.
Calmette je radio u Francuskoj, prvenstveno u Institutu Pasteur u Lilleu, gdje je i razvijeno cjepivo. Danas se BCG koristi globalno, osobito u zemljama gdje je tuberkuloza i dalje značajan javnozdravstveni problem.
BCG cjepivo ostaje jedno od najdugovječnijih i najraširenijih cjepiva u povijesti. Osim što je spasilo milijune života, također je postalo i simbol preventivne medicine i javnozdravstvene intervencije u siromašnijim dijelovima svijeta.
Unatoč pojavi antibiotika i poboljšanju životnih uvjeta, tuberkuloza još uvijek uzrokuje stotine tisuća smrti godišnje, posebno u zemljama u razvoju. Istraživanja su usmjerena na razvoj novih cjepiva, ali BCG i dalje ostaje prvi i jedini dostupni oblik prevencije za djecu, osobito u visokorizičnim populacijama.
Rođenje Alberta Calmettea 12. srpnja 1849. označava dolazak jednog od najvećih boraca protiv zaraznih bolesti. Njegovo cjepivo protiv tuberkuloze promijenilo je tijek javnog zdravstva u 20. stoljeću i ostaje snažan simbol znanstvenog rada u službi čovječanstva.
Vezani sadržaj:
- Zdravstveni vremeplov, 11. srpnja: Theodore Maiman - izumitelj prvog funkcionalnog lasera
- Zdravstveni vremeplov, 10. srpnja: Nikola Tesla – vizionar čija je tehnologija oblikovala i medicinu
- Zdravstveni vremeplov, 09. srpnja: Kratka povijest menstrualne čašice
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Sendvič sladoled
10 min12345 -
Recept tjedna
Pljeskavice od prosa i povrća
20 min12345 -
Recept mjeseca
Krem juha od poriluka i krumpira
40 min12345