Vodič kroz menstrualne probleme
Svaki menstrualni ciklus je na neki način poseban. Nekada su simptomi intenzivniji, bol je jaka, dok je nekada sve to lakše podnošljivo. Donosimo vam 6 menstrualnih nepravilnosti, njihove simptome i objašnjenja.
Predmenstrualni sindrom (PMS)
PMS je kombinacija fizičkih i psihičkih tegoba koje mogu utjecati na svakodnevno funkcioniranje i obveze, a javlja se u drugoj polovici menstrualnog ciklusa. Simptomi obično prođu u razdoblju od 4 dana od prvog dana menstruacije. Najčešći simptomi su:
- bolovi i nadutost
- umor
- razdražljivost i anksioznost
- povećan apetit
- osjetljivost grudi
- promjene raspoloženja
- za postavljanje dijagnoze ovi simptomi se moraju javiti tijekom najmanje dva uzastopna ciklusa.
- liječenje
Liječenje predmenstrualnog sindroma obično uključuje promjene u prehrani i tjelovježbu. Ako se ne primijeti poboljšanje, liječnik vam može propisati određene lijekove.
Predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD)
Ovo je teži oblik PMS-a za koji je potrebna terapija. Postoje točno određenih 11 kriterija, od kojih žena mora zadovoljiti njih 5, i to tijekom 2 uzastopna ciklusa, kako bi se PMDD mogao dijagnosticirati, a ti kriteriji su:
- osjećaj tuge, bezvoljnosti i suicidalne misli
- anksioznost
- promjene raspoloženja popraćene plakanjem
- konstantna napetost i ljutnja
- nezainteresiranost za dnevne aktivnosti i odnose s ljudima
- poteškoće s koncentracijom
- konstantan umor i manjak energije
- žudnja za hranom i grickalicama
- poremećaji spavanja
- nadutost, osjetljivost grudi, glavobolja, bolovi u zglobovima ili mišićima
Sindrom policističkih jajnika
Sindrom policističnih jajnika (PCOS = engl. policystic ovary syndrome) je poremećaj u kojemu jajnici proizvode prekomjernu količinu muških hormona (androgena). Još 2003. godine su europski i američki znanstvenici ustanovili da postoje kriteriji, od kojih žena mora zadovoljiti barem 2, kako bi se sindrom uopće mogao dijagnosticirati:
- klinički dokaz o pretjeranoj proizvodnji muških hormona
- menstrualne nepravilnost uzrokovane rijetkom ili odsutnom ovulacijom (oligo i anovulacija)
- prisutnost cisti
- Klinički se sindrom policističkih jajnika manifestira kao:
- rijetka ili odsutna ovulacija
- proćelavost
- akne
- prekomjerna dlakavost
- neplodnost
- otpornost na inzulin
- gojaznost
Liječenje
Menstrualne nepravilnosti uzrokovane sindromom policističkih jajnika javljaju se još u pubertetu, a svaka bi žena trebala provjeriti pati li od dijabetesa tipa 2 jer sindrom smanjuje osjetljivost tijela na inzulin.
Vrsta liječenja ovisi o simptomima. Primjerice, prekomjerna dlakavost se uglavnom liječi laserskim tretmanom ili depilacijom. Oralni kontraceptivi se često koriste kako bi se smanjila prekomjerna dlakavost ili pojava akni. Dijabetes tipa 2 liječi se na isti način kao kod svih osoba koje pate od njega.
Dismenoreja
To je menstrualna bol koja se javlja kod gotovo 50% žena. Postoje 2 vrste dismenoreje:
- primarna - menstrualna bol koja se javlja kod zdravih žena, nije popraćena bolestima zdjelice
- sekundarna - menstrualna bol koja je popraćena bolestima zdjelice
Primarna dismenoreja
Primarna dismenoreja je jedna od najčešćih menstrualnih tegoba, a nastaje zbog oslobađanja prostaglandina i leukotriena koji smanjuju protok krvi kroz mišićni sloj maternice i uzrokuju kontrakcije maternice.
Bol može značajno utjecati na svakodnevne aktivnosti. Najčešći simptomi su mrzovolja i bol na području donjeg dijela abdomena. Primarna dismenoreja često uzrokuje mučninu, povraćanje, proljev i glavobolju. Počinje nekoliko sati prije početka menstrualnog krvarenja, a može trajati nekoliko dana.
Protuupalni lijekovi i lijekovi protiv bolova koriste se u 80% slučajeva primarne dismenoreje. Također se koriste biljni umirujući čajevi, a neke žene stavljaju tople obloge na područje abdomena kako bi ublažile bol.
Sekundarna dismenoreja
Može biti uzrokovana endometriozom, fibroidima, abnormalnostima maternice ili adenomiozom.
Simptomi se mogu javiti i do 2 tjedna prije početka menstruacije. Dijagnoza sekundarne dismenoreje se određuje pregledom zdjelice, ultrazvukom ili laparoskopijom, a liječenje ovisi o vrsti boli.
Adenomioza
Nastaje kada endometrijsko tkivo (unutarnji sloj maternice) raste u mišićnom dijelu maternice (miometrij). Može uzrokovati bol u zdjelici tjedan dana prije menstruacije, a bol se nastavlja i tijekom same menstruacije. Čak jedna trećina žena s adenomiozom nema nikakve simptome. Iako može biti prisutna godinama, simptomi se obično javljaju tek nakon 40. godine.
Klinička dijagnoza se postavlja kada žena ima povećanu maternicu, bol tijekom menstruacije i pojačano menstrualno krvarenje. Ipak, sigurna dijagnoza može se postaviti tek nakon histerektomije kada se testira tkivo maternice.
Liječenje ovisi o mnogim faktorim, uključujući dob ili plodnost. Konačno liječenje jest histerektomija, odnosno kirurško odstranjivanje maternice. Ostale opcije su:
- ablacija endometrija
- hormonalna terapija
- nesteroidni protuupalni lijekovi
Endometrioza
Veliki broj žena pati od endometrioze. Čak 30% žena, koje su imale poteškoće sa začećem, pati od endometrioze. Nedavna istraživanja pokazuju da žene, koje pate od endometrioze, imaju veću vjerojatnost od nastanka kroničnog umora.
Endometrioza nije uvijek popraćena simptomima. Kada su simptomi prisutni, oni variraju od osobe do osobe. Najčešći simptomi su:
- kronična bol zdjelice
- jaka bol tijekom menstruacije
- bol tijekom seksualnog odnosa
- neplodnost
Za točnu dijagnozu je potrebna laparoskopija. Liječenje ovisi o željenim rezultatima. Naime, neke žene se samo žele osloboditi boli, a neke žele izliječiti neplodnost. Opcije liječenja su:
- hormonalna terapija
- lijekovi protiv bolovao
- operacija
- laserska ablacija (uklanjanje endometriotičnih žarišta)
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345