Probavne smetnje tijekom trudnoće
Toliko sreće, toliko briga i toliko tjelesnih promjena tijekom trudnoće čine to razdoblje najljepšim i najstresnijim.
Svima je već poznato da se tijekom trudnoće tijelo mijenja, naročito fizički. Na početku trudnoće ćete osjećati jutarnje mučnine, a kasnije se možete suočiti s nakupljanjem vode u tijelu i sličnim problemima.
Tijekom trudnoće je od velike važnosti paziti na prehranu kako biste smanjili rizik od nastanka probavnih smetnji, koje su tijekom trudnoće uobičajene, a mi vam donosimo one najčešće.
Žgaravica
Trudnoća i žgaravica idu ruku pod ruku zajedno iz dva razloga. Prvi razlog je hormon relaksin koji usporava rad probavnog sustava. Što se hrana duže zadrži u probavnom sustavu, to će se više kiseline proizvesti. Drugi razlog je rast bebe koja stvara pritisak na želudac i donji ezofagealni sfinkter, što uzrokuje pojačanu proizvodnju kiseline.
Jedite više juhe, smoothia, jogurta, pudinga i ostalih mekih i vodenastih namirnica kako bi kroz vaš probavni sustav prošle što prije.
Plinovi i nadutost
Pojačano oslobađanje hormona progesterona opušta mišiće tijela, uključujući i mišiće probavnog sustava. Kada pojedete veći obrok vašem tijelu će trebati duže da ga probavi, što će uzrokovati nadutost, plinove, podrigivanje i ostale smetnje.
Obratite pažnju na to koja hrana dovodi do probavnih smetnji pa ju izbjegavajte. Velikom obroku će trebati duže da ga tijelo probavi, stoga jedite više manjih obroka.
Zatvor
Za to su djelomično krivi hormoni trudnoće i pritisak koji beba stvara, ali uzrok može biti i to što jedete za dvoje i jedete hranu siromašnu vlaknima.
Redovito vježbajte, ali samo one vježbe koje su prikladne za trudnice kao što su lagana šetnja i yoga za trudnice.
Hemoroidi
Kako se tlak na području abdomena povećava, vene rektuma i anusa mogu nabubriti i postati upaljene, što uzrokuje simptome kao što su svrab, bol i krv u stolici.
Stručnjaci ističu da će hemoroidi vjerojatno nestati nakon poroda. Ako su simptomi toliko intenzivni, posavjetujte se s liječnikom.
Unosite puno vlakana iz voća i povrća te cjelovitih žitarica. Što se dodataka prehrani tiče, nemojte ih uzimati na svoju ruku već uz savjetovanje sa svojim ginekologom.
Učestalo mokrenje
Javlja se zbog pritiska kojeg beba stvara na vaš mjehur, ali i zbog povećanog volumena krvi, što uzrokuje otežani rad bubrega.
Kava može pogoršati problem, stoga smanjite njen unos na jednu ili dvije šalice najviše, a isto vrijedi i za čaj.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345