Poremećaji spavanja

Poremećaji spavanja

Poremećaji spavanja
  • Objavljeno: Subota, 13.03.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Psihologija

Parasomnije su poremećaji spavanja. Odlikuju ih nepoželjna fizička ili verbalna ponašanja ili iskustva. Parasomnije se pojavljuju za vrijeme spavanja u specifičnim stadijima spavanja.

Parasomnije mogu biti podijeljene u slijedeće kategorije:

  • Primarne parasomnije su poremećaji stanja sna. Oni se dalje klasificiraju prema fazi sna u kojem nastaju: REM (faza sna u kojoj se oči kreću brzo i događa se sanjanje) ili NREM (faza sna bez snova).
  • Sekundarne parasomnije su poremećaji drugih organskih sustava koji se mogu manifestirati za vrijeme spavanja, na primjer, napadaji (konvulzije), teškoće s disanjem, aritmije (nenormalan ritam srca), te gastroezofagealni refluks.

Spomenut ćemo pet poremećaja: noćne more, noćni strahovi, mjesečarenje, REM bihevioralni poremećaj, te sindrom nemirnih nogu.

Noćne more

Noćne more se javljaju u fazi spavanja u kojoj sanjamo. Većina pacijenata s poremećajem su djeca. Noćne more su strašni snovi koji se javljaju tijekom REM faze spavanja te su povezani s povećanjem otkucaja srca, ubrzanjem disanja, znojenjem i uzbuđenjem. Većinu vremena, pacijent pamti strahovit san detaljno i reagira na umirenje od strane roditelja ili skrbnika.

Noćni strahovi

Noćne strahove karakterizira ekstremna panika i nagli, glasni, prestravljeni vrisak za vrijeme spavanja. Slijede fizičke aktivnosti kao što je udaranje objekta ili kretanje po sobi. Osobe s ovim poremećajem mogu se ozlijediti. Noćni strahovi se događaju tijekom faze III i IV NREM spavanja.

Mjesečarenje

Kod mjesečarenja pokazuje se kompleks automatskog ponašanja, kao što je besciljno lutanje, nošenje objekata, izlazak na otvoreno, te obavljanje drugih aktivnosti različitih složenosti i trajanja (čak i vožnje). Osobe pogođene s poremećajem obično imaju oči širom otvorene dok mjesečare. Mogu mumljati, međutim, komunikacija s osobom koja mjesečari je obično slaba ili nemoguća. Ovaj poremećaj se događa u stadiju NREM spavanja.

REM bihevioralni poremećaj

Bolesnici s REM bihevioralnim poremećajem proživljavaju snove koji su živi, jak, prepuni akcije i nasilani. Ponašanja u snu uključuju govorenje, vikanje, udaranje, sjedenje, skakanje iz kreveta, mahanje rukama ili nogama.

Sindrom nemirnih nogu

Sindrom nemirnih nogu i periodični poremećaj pokreta udova česti su poremećaji koji često mogu koegzistirati.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije