Trudnoća - izazov za (najmanje) dva para očiju
Oči u trudnoći
Trudnice, naročito one koje nose naočale ili kontaktne leće, morale bi, najkasnije u drugoj polovici trudnoće, posjetiti okulistu.
U trudnoći se, zbog promjene količine hormona i opterećenja bubrega, često javlja zadržavanje vode u tijelu. Neke trudnice imaju otečene noge, ruke, nabrekle usnice i nos... A oči? I one se mogu prekrcati vodom. To dovodi do promjene dioptrije. Buduća mama može osjetiti da lošije vidi. Vrijeme je za pregled očiju! Okulista će ustanoviti da li je do promjene dioptrije zaista došlo i propisat će naočale kojima se postiže najbolja vidna oštrina.
Trudnice koje otprije nose kontaktne leće, osim mutnijeg vida, mogu imati problema s podnošenjem leća na očima. Kako se oko zbog viška tekućine "napuše", tako mu oblik kontaktne leće više ne pristaje. Leća se pomiče i češće ispada s oka ili pak nesnosno žulja. Ukoliko se leću ne skine na vrijeme, može nastati ogrebotina na površini oka (erozija rožnice). Ovakvo stanje ne može proći bez intervencije okuliste.
Zato se trudnicama savjetuje da do iza poroda radije nose naočale koje uz kontaktne leće uvijek moraju biti u pričuvi.
Posebnu pozornost očima moraju posvetiti buduće mame s visokom "minus" dioptrijom. Njihove oči su osjetljive na rastezanje do kojeg dolazi pri fizičkom naporu, pa i pri napinjanju tijekom poroda.
Neposredno pred porod, ginekolog koji vodi brigu o trudnici, obično traži mišljenje okuliste o stanju takvih osjetljivih očiju. Na sugestiju okuliste porod se može "olakšati" pomoću vakuuma ili čak izvesti carskim rezom da se naprezanje izbjegne.
U slučaju tzv. (pre)eklampsije, kad trudnici jako poraste krvni tlak, može se javiti potpuni gubitak vida na oba oka. Stanje je vrlo alarmantno, ne samo zbog nastale sljepoće, već za život opasne situacije. Trudnica se hitno smješta u bolnicu, na Odjel za patologiju trudnoće i poduzimaju se sve mjere da se životne funkcije normaliziraju. Ovdje se ne radi ni o kakvoj bolesti oka, nego o prekidu protoka krvi kroz vidni živac uslijed povišenog krvnog tlaka. Na sreću, gubitak vida je prolazan. Čim se spusti krvni tlak, vid se postupno vraća.
Nakon poroda majci treba nekoliko mjeseci za povratak "u normalu". Stanje oka se stabilizira za 3-6 mjeseci. Tad je vrijeme za ponovnu kontrolu. Nekima će sad već odgovarati njihove stare naočale i leće od prije trudnoće, a neke će ponovo dobiti novu dioptriju za naočale ili pak nove kontaktne leće.
Majke koje su doživjele (pre)eklampsiju , moraju osim kontrole vidne oštrine, napraviti još i test vidnog polja da se ustanovi moguće oštećenje vidnog živca i ponavljati testiranje svakih par godina kako bi se na vrijeme ustanovilo napredovanje eventualnog oštećenja.
A sad o bebama!
Tijekom same trudnoće, buduća majka ne može utjecati na pravilan razvoj oka svoje bebe. Ipak - oprez!
Trudnice koje su u doticaju s domaćim životinjama i kućnim ljubimcima (psi, mačke, kunići i sl.), mogu se zaraziti toksoplazmozom i još nekim nametnicima koje te životinje prenose. Simptomi se ne moraju javiti u buduće majke, ali mogu oštetiti oči ploda. Zato bi trudnica trebala napraviti testove krvi na antitijela protiv tih parazita kako bi se bolest na vrijeme otkrila.
Slično je i s rubeolom. Ako je žena nije preboljela prije trudnoće, a dođe u dodir s oboljelim i zarazi se, postoji velika vjerojatnost da se bolest prenese na plod i ošteti neke organe, kao i oči. Opet se trudnica mora javiti svom liječniku koji će je uputiti na testiranje krvi.
Poseban problem su oči prerano rođenih beba. Novorođenčad male porođajne težine, ispod 1500 grama imaju još nerazvijene oči. Boravak u inkubatoru s povećanom koncentracijom kisika za udisanje, može u takvih beba izazvati poremećaj u sazrijevanju očiju.
Njih pregleda okulista još u rodilištu i preporuči obvezne kontrole svakih par tjedana. Roditelji te kontrolne preglede ne bi smjeli zanemariti, jer bi time doveli u opasnost oči i vid svoje bebe.
Svaka trudnica bi morala poduzeti sve da pravilnom ishranom osigura svojoj bebi dovoljnu količinu hranjivih sastojaka, vitamina i minerala koji su nužni za razvoj cijelog bebinog organizma, pa i očiju.
Od navršenih mjesec dana, nadzor nad bebinim očima, preuzima pedijatar koji će na vrijeme uočiti svaku nepravilnost i uputiti roditelje s bebom na pregled okulisti.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345