Dismenoreja - riješite se bolnih mjesečnica

Dismenoreja - riješite se bolnih mjesečnica

Dismenoreja - riješite se bolnih mjesečnica
  • Objavljeno: Srijeda, 05.10.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Što nam je na raspolaganju

U slučaju funkcionalnog uzroka koriste se selektivni blokatori biosinteze prostaglandina F2alfa u niskim dozama - acetilsalicilna kiselina (Aspirin junior), kao i NSAID (nesteroidalni protuupalni lijekovi) - ketoprofen (Ketonal, Knavon), diklofenak (Naklofen, Voltaren), ibuprofen (Brufen, Neofen) ili naproksen (Naprosyn), počevši nekoliko dana prije očekivane menstruacije.Vrlo dobar učinak ima oralna kontracepcija, pri čemu se savjetuju preparati sa snažnijom gestagenskom komponentom.

Nov način u liječenju dismenoreje je primjena nitroglicerinskog flastera. Neželjena djelovanja u smislu nitroglicerinske glavobolje (Nitratkopfschmerz) mogu se izbjeći istodobnom primjenom ibuprofena. U slučaju organskog uzroka liječenje, naravno, ovisi o nalazu. U većini slučajeva posrijedi je kirurška terapija (npr. odstranjenje polipa, mioma, žarišta endometrioze).

Eikosanoidi

Tvari koje, među ostalim, obuhvaćaju prostaglandine, tromboksane i prostacikline, čija je ravnoteža odgovorna ne samo za stanje glatke muskulature (kontrakcija/relaksacija) i osobito protok krvi (spazam krvnih žila, sklonost trombozi), nego su i dijelom gotovo svih staničnih procesa koji se odvijaju u tijelu. Višak prostaglandina F2alfa i manjak prostaglandina E, biokemijska je osnova stanja odgovorna za nastanak brojnih ginekoloških tegoba i prirodna posljedica pojačane izloženosti stresu i neuravnotežene prehrane. Prehrana sastavljena uglavnom od rafiniranih namirnica (rafinirani šećeri i rafinirani ugljikohidrati), koja sadrži djelomično hidrogenizirane biljne masti ili zasićene masne kiseline, podržava i potiče hormonske poremećaje na svim razinama. Najvažniji je utjecaj na razinu hormona gušterače inzulina, čija razina raste, i glukagona, čija razina opada. Ta neravnoteža zauzvrat se prenosi i zrcali na izuzetno složene interakcije eikosanoida, pri čemu nastupa prevaga prostaglandina F2alfa.

Tegobe poboljšane prehranom

Promjenom načina prehrane u liječenju bolnih mjesečnica može se ostvariti izvanredno poboljšanje. Savjetuje se prehrana koja uravnotežuje metabolizam eikosanoida, kombinirana s unosom odgovarajućih količina vitamina B6 (100 mg/dan), magnezija (3x100 mg/dan) i vitamina E (3x50 mg/tjedan). Promjene u načinu prehrane mogu smanjiti preveliku proizvodnju prostaglandina i uspostaviti ravnotežu.

Prehrana koja uravnotežuje metabolizam eikosanoida podrazumijeva:

  • smanjenje unosa rafiniranih ugljikohidrata (keksi, kolači i drugi slatkiši, bijeli šećer, kruh i peciva od bijelog brašna)
  • ograničenje ili potpun prestanak potrošnje mesa i jaja (crveno meso i žumance jajeta bogati su izvori arahidonske kiseline, koja je polazna tvar u nastanku prostaglandina F2alfa)
  • izbjegavanje izvora transmasnih kiselina, hidrogeniziranog biljnog ulja, kao što su margarin i biljna mast (povećavaju proizvodnju prostaglandina F2alfa), kao i
  • dopuna prehrane esencijalnim masnim kiselinama (Omega 3 masne kiseline).

Dubokomorske ribe (losos, tuna ili skuša) i laneno ulje bogati su omega 3 masnim kiselinama, pa bi ih trebalo što više osigurati u prehrani.

Zelene namirnice umanjuju probadajuće bolove i upalu. Dobro je jesti hranu od žitarica, mahunarki, zobenog brašna i zelenog povrća kuhanog na pari.

Treba izbjegavati oštre začine, prženu i masnu hranu, šećer, sol, alkohol, češnjak i luk. Savjetuje se izbacivanje namirnica koje izazivaju alergije, jer hrana na koju smo alergični povećava proizvodnju prostaglandina. Mnoge žene alergične su na kvasac, zbog čega pojačanu proizvodnju prostaglandina mogu izazvati pečena hrana, kruh, fina peciva i industrijski voćni sokovi.

Od velike koristi može biti prestanak trošenja mliječnih proizvoda, osobito sladoleda, svježeg sira i jogurta. Točan razlog štetnog djelovanja mliječnih proizvoda na nastanak bolnih mjesečnica nije poznat. Pretpostavlja se kako uporaba hormona rasta za goveda, kao i antibiotika ili pesticida u prehrani krava može interferirati s metabolizmom ženskih spolnih hormona u crijevima (utjecaj na crijevnu floru i enterohepatičku recirkulaciju estrogena, tj. crijevno-jetrenu recirkulaciju). U prilog toj pretpostavci idu i zapažanja kako organski proizvedeno mlijeko ne djeluje štetno na tkivo maternice ili grudi.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Očistite organizam i osnažite tijelo ovim ukusnim juhama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije