Kako vaša beba raste - 38. tjedan
Kako to izgleda ovaj mjesec?
Vaša beba je sada veličine poriluka, teška gotovo 3.20 kg. Dugačka je preko 49 cm. Može čvrsto stisnuti ruku, u što ćete se uskoro uvjeriti kada ju primite u ruke prvi put! Njeni organi su sazreli i spremni su za život izvan maternice.
Pitate se koje će boje imati oči? Možda nećete biti u mogućnosti reći odmah. Ako je beba rođena sa smeđim očima, one će vjerojatno ostati smeđe. Ako je rođena sa sivim ili tamno plavim očima, one mogu ostati sive ili plave ili postati zelene ili smeđe do 9 mjeseci starosti. To je zato što djetetov obojeni dio oka može dobiti više pigmenta u mjesecima nakon rođenja.
Kako se vaš život mijenja?
Za mnoge žene, sljedećih nekoliko tjedana sastoji se od čekanja. Iskoristite to vrijeme za pripremu bebinih stvari.
Otekline stopala i gležnjeva su normalne tijekom ovih posljednjih tjedana, ali nazovite liječnika bez odgađanja, ako primijetite pretjerana ili nagla oticanje stopala ili gležnjeva, oticanja ruku, oteklina lica ili natečenost oko očiju, ili nagli dobitak na težini. Odmah javite liječniku ako imate ozbiljne ili trajne glavobolje, promjene vida (kao što su dvostruki ili zamagljen vid, uočavanje točkica ili svjetlucanje, osjetljivost na svjetlost, ili privremeni gubitak vida), intenzivnu bol u gornjem dijelu trbuha, ili mučninu i povraćanje . To su simptomi ozbiljnog stanja koje se naziva preeklampsija.
3 pitanja o pripremi za dojenje
1. Zašto se dojenje smatra najboljim načinom za hranjenje bebe?
Majčino mlijeko je najsavršenija hrana za bebe. Proteini, ugljikohidrati i masti, uz gotovo sve vitamine i minerale koje beba treba u prvih šest mjeseci života. Dojenje može:
- pomoći u zaštiti bebe od proljeva, problema s disanjem i upale uha
- smanjiti bebin rizik za alergije, leukemiju, a možda i pretilost
- smanjiti razinu stresa i rizik od raka dojke
2. Što mogu učiniti da se pripremim za dojenje?
Inzistirajte na tome da vi i beba imate kontakt odmah nakon rođenja (osim ako netko od vas ima medicinske komplikacije) tako da možete početi dojiti što je moguće prije.
Shvatite da dojenje ne dolazi prirodno svakoj ženi, a ako se osjećate obeshrabreni, niste jedini. Potražite pomoć dok ste još uvijek u bolnici kako bi se navikli na dojenje prije nego što dođete kući.
3. Boli li dojenje?
Samo zato što je dojenje najprirodniji put za hraniti vaše dijete ne znači da je uvijek lako. Za mnoge žene, dojenje može biti neugodno ili čak bolno prvi put. Bol je često znak da dijete nije na dojci kako treba. Bebina usta bi trebala pokriti veliki dio areole (pigmentirane kože oko bradavice).
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345