Problemi s kojima se žene susreću u menopauzi
Menopauza je prirodni biološki događaj, a ne bolest. Međutim, za neke žene fizički i emocionalni simptomi mogu biti teški. Menopauza uključuje hormonalne promjene u tijelu koje mogu izazvati fizičke simptome. Jajnici prestaju proizvoditi ženske spolne hormone (estrogen i progesteron), a razine estrogena tijekom vremena opadaju. Taj pad može uzrokovati navale vrućine, noćno znojenje i promjene raspoloženja. Kod nekih žena, menopauza može donijeti osjećaj tuge. Međutim, važno je zapamtiti da menopauza ne znači kraj seksualnosti ili ženstvenosti. U stvari, nekim ženama godine nakon menopauze donose slobodu, kad više ne moraju razmišljati o menstrualnom ciklusu ili trudnoći.
Menopauza se smatra završenom kada žena nije imala menstruaciju cijelu godinu. U prosjeku, menopauza se javlja u dobi od 51. godine, ali to varira od osobe do osobe. Budući da je menopauza proces koji se događa tijekom nekoliko godina, ona je podijeljena u dvije faze. Perimenopauza je kada počinju simptomi, ali još uvijek ima menstrualnog ciklusa, može trajati 4 do 5 godina. Postmenopauza se javlja ukoliko 12 mjeseci nije bilo menstruacije. Jajnici su prestali proizvoditi jajašca i proizvode mnogo manje estrogena.
Saznajte što rana menopauza znači za vaše zdravlje!
Druga vrsta menopauze, poznata kao kirurška menopauza, se pojavljuje ako su oba jajnika uklonjena zbog medicinskih razloga. Ovo može biti učinjeno za vrijeme histerektomije (odstranjenja maternice).
Postmenopauzalne žene gube zaštitni učinak estrogena te imaju povećan rizik od osteoporoze i bolesti srca. Postoje razni tretmani koji su na raspolaganju da se olakšaju simptomi i smanje zdravstveni rizici povezani s menopauzom.
Simptomi menopauze variraju od žene do žene. Neke studije čak pokazuju da znakovi i simptomi menopauze mogu varirati između kulturnih grupa. Neki istraživači nagađaju da to može biti i zbog razlika u prehrani, načinu života ili kulturnih stavova prema starenju.
Ovo su opći simptomi menopauze:
- nepravilne menstruacije
- navale vrućine koje mogu biti u pratnji lupanja srca, vrtoglavica, glavobolja
- noćno znojenje
- hladne ruke i noge
- vaginalna suhoća
- nesanica
- promjene raspoloženja - depresija, razdražljivost, napetost (obično se javljaju sa poremećajima spavanja)
- nakupljanje masnog tkiva oko trbuha.
Saznajte kako izbjeći napadaje vrućine u menopauzi!
Žene nakon menopauze imaju povećan rizik za:
- osteoporozu
- bolest srca
- makularnu degeneraciju (ozbiljan poremećaj oka i vodeći uzrok sljepoće u zapadnom svijetu)
- glaukom
- rak debelog crijeva
Menopauza je uzrokovana postupnim smanjenjem estrogena i progesterona proizvedenim u jajnicima. Oba hormona reguliraju menstruaciju i omogućuju trudnoću. U godinama koje vode do menopauze, jajnici počinju proizvoditi niže količine estrogena i progesterona. Studije pokazuju da žene koje puše mogu ući u menopauzu u mlađoj dobi od onih koje ne puše. Neki znanstvenici misle da vrijeme ulaska u menopauzu može biti nasljedno, ali do sada nema mnogo znanstvenih dokaza koji potkrepljuju tu teoriju.
Iako se menopauza obično događa prirodno, može se dogoditi kroz kirurško odstranjenje jajnika (kirurška menopauze). Menopauza može biti uzrokovana terapijom protiv raka, kao što je kemoterapija ili zračenje.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345