Probiotici koji su vam potrebni za bolje zdravlje
Ravnoteža dobrih bakterija u probavnom sustavu je potrebna za dobro zdravlje cjelokupnog organizma. Narušena ravnoteža dobrih bakterija može povećati rizik od nastanka pretilosti, dijabetesa, bolesti srca, različitih vrsta raka i poremećaja u radu imunološkog sustava.
Posljednja istraživanja pokazuju da probiotici mogu pomoći u smanjenju rizika od nastanka demencije i gubitka pamćenja. Dobre bakterije, poznate kao i probiotici, trebate unositi svakodnevno putem uravnotežene i raznolike prehrane. Saznajte koja je važnost probiotika u prevenciji gljivične infekcije!
Neki od najboljih izvora probiotika su kefir, jogurt i kiseli kupus. Probiotike možete unositi i putem suplemenata, a stručnjaci preporučuju njih tri.
Lactobacillus acidophilus – sudjeluje u proizvodnji laktaze, enzima koji je potreban za razgradnju mlijeka i mliječnih proizvoda, kao i za apsorpciju vitamina K. Pomaže u regulaciji razine kolesterola i sudjeluje u prevenciji krvnih ugrušaka.
Bifidobacterium longum – potiče razgradnju mlijeka i mliječnih proizvoda, sudjeluje u prevenciji dijareje i ublažava simptome alergija na hranu. Ima antioksidacijsko djelovanje, može ublažiti anksioznost i sudjeluje u regulaciji razine kolesterola, a neka istraživanja su pokazala da smanjuje rizik od nastanka raka debelog crijeva.
Lactobacillus plantarum – normalizira crijevu floru i ublažava kroničnu upalu. Potiče razgradnju proteina i ublažava simptome alergija na hranu. Ima antioksidacijsko djelovanje, zbog čega smanjuje razinu slobodnih radikala u tijelu.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345