Znanstvenici tvrde: tišina je dobra za mozak
Stara izreka "U zdravom tijelu, zdrav duh", objašnjava da fizička aktivnost čini čuda za naš um i tijelo. Vježbanje oslobađa hormon sreće endorfin što pozitivno djeluje na mozak.
Novim istraživanjem, znanstvenici su otkrili da je tišina još jedna stvar koja pozitivno djeluje na mozak i tijelo.
Regeneracija stanica u mozgu
Istraživanje iz 2013.godine pokazalo je pozitivan utjecaj tišine na mozak. U istraživanju su korišteni miševi i analizirane su promjene na njima nastale uslijed puštanja zvuka, odnosno buke i tišine. Promatrajući aktivnosti mozga kod miševa, znanstvenici su uočili kako različite vrste buke i tišine utječu na funkcioniranje njihovog mozga.
Provjerite kako tišina liječi mozak!
Za vrijeme dvosatne tišine, primijećen je razvoj novih stanica u hipokampusu (dio mozga povezan s pamćenjem, emocijama i učenjem).
Oslobađanje od stresa
Buka je, s druge strane, imala negativan utjecaj na mozak, što se povećava proizvodnju kortizola (hormona stresa). Čak i kada spavamo, mozak je u stanju obrađivati zvukove, što znači da ljudi koji žive u urbanim sredinama, imaju veći rizik od pojačanog stresa.
Jedno istraživanje je pokazalo da samo par minuta šutnje i tišine može opustiti više od slušanja glazbe za opuštanje. Do ovih zaključaka, znanstvenici su došli proučavanjem promjena u krvnom tlaku i cirkulaciji krvi u mozgu.
Saznajte kako mozak čuje tišinu!
Tišina utječe na kognitivne sposobnosti
Dokazano je da buka smanjuje sposobnost rješavanja zadatka, smanjuje motivaciju i povećava mogućnost za pogrešku.
Područja mozga koja su najviše pogođena bukom su pamćenje, čitanje, učenje i rješavanje problema. No, postoji teorija koja pretpostavlja da su naši mozgovi sposobni za regeneraciju bilo koje izgubljene kognitivne sposobnosti.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345