Česta pitanja o proširenim venama

Česta pitanja o proširenim venama

Česta pitanja o proširenim venama
  • Objavljeno: Petak, 28.01.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Različite metode liječenja

Koje liječenje savjetujete pacijentima s proširenim venama?

U posljednje vrijeme je došlo gotovo do revolucije u liječenju primarno proširenih vena. Donedavno nam je na raspolaganju bila samo kirurška operacija nakon koje je pacijent duže vrijeme na rehabilitaciji, previjanjima, ostaju ožiljci nakon zahvata. Konačno, varikoziteti se obično nakon određenog vremena vraćaju i tada ih je još teže liječiti. Nove metode su ultrazvučno navođena sklerozacija vena pjenom, radiofrekventna ablacija vena kojom se kateterom ulazi u venu koja zahtjeva kiruršku salu, primjena endovenskog lasera koji je također zahvat koji zahtjeva iskusnog vaskularnog kirurga.

Koja od tih metoda daje najbolje rezultate?

Umjesto mog odgovora citirat ću Johna Bergana (najpoznatijeg eksperta za vene na svijetu sa Sveučilišta La Jolla u Kaliforniji) koji je 2008. godine izjavio da je UGFS (ultrazvučno navođena sklerozacija pjenom) metoda izbora za liječenje proširenih vena. Rezultati liječenja su jednaki ili bolji nego kod drugih navedenih metoda, ali za razliku od njih iznimno se rijetko javljaju komplikacije. Upravo ta činjenica je navela svjetski poznatog kirurga da je proglasi za metodu izbora liječenja proširenih vena. Zato smo ovu metodu prihvatili u Poliklinici Arithera Comfort.

Kakav je postupak kod te metode?

Već sam naglasio da je neophodan klinički pregled i kolor dopler vena da se dobije uvid u stanje venskog sustava. Kod nas je uvriježeno mišljenje da se vene liječe tako da se injekcija vrši tamo gdje se vena potkožno vidi. Upravo je u tome greška liječenja i zato je ultrazvuk najvažniji dio ove metode. Venu treba liječiti na izvoru problema, kod zalistaka, a njih vidimo samo ultrazvukom.

Ako ispunjavate kriterije za zahvat što određuje flebolog nakon doplerskog pregleda, nikakve posebne pripreme nisu potrebne. Pacijent leži na stolu, ultrazvukom se točno odrede mjesta injiciranja polidokanolske pjene u venu. Nakon gotovo bezbolnog injiciranja noga se podveže zavojem kojeg pacijent nosi samo nekoliko dana.

Kakav je rehabilitacijski postupak?

Pacijent već nakon 24 sata može raditi uobičajene poslove. Nekoliko dana treba izbjegavati ekstremne napore, nošenje tereta ili saunu. Prva kontrola je nakon 7-10 dana, a kasnije prema stanju nestajanja vene.

Što se zapravo dešava s venom kod ove metode?

Pjena djeluje tako da slijepi zidove vene i ona se postupno pretvara u vezivo i nestaje. Njezinu funkciju preuzimaju duboke vene noge.

Koje su komplikacije ove metode?

Alergija na polidokanol koja je iznimno rijetka, zatim, tijekom prvih mjesec dana pacijent može osjećati laganu bol duž vene koja nestaje na primjenu analgetskih masti. Može se desiti da ne dođe do sljubljivanja vene i tada se zahvat jednostavno ponovi nakon nekog vremena (od 2 tjedna do 2 mjeseca). Obično je dovoljan jedan tretman, ponekad dva, vrlo rijetko tri.

Duboka venska tromboza je iznimno rijetka pojava i obično se javlja kod neadekvatno izvedenog pregleda, zahvata, nepoznavanja trombofilije (genetske sklonosti ka trombozi). Postoje veliki broj pravila kojih se liječnik mora pridržavati prilikom liječenja i tada će se izbjeći komplikacije. Svaki pacijent je slučaj za sebe i tek pažljivim dopler pregledom se može odrediti strategija liječenja za pojedinog pacijenta.

Što je s „kapilarama"?

Teleangiektazije ili kako ih zovete „kapilare" se mogu liječiti na više načina sa različitim uspjehom. Zato je i kod kapilara zabranjeno raditi bilo kakav zahvat a da se prvo ne uradi kolor dopler vena. Najbolji su rezultati ako „kapilare" pripadaju veni koja  nestaje, tada će i one nestati s njom. Inače se često, nažalost, dešava da kapilare nestanu na jednom mjestu, a poslije njih ostaju ožiljci, ili se pojave, još izraženije, na drugom mjestu.

Možemo li spriječiti nastanak ili pogoršanje stanja proširenih vena?

Postoje različiti programi vježbi u wellness centrima za poboljšanje cirkulacije, npr. program Vacusport koji dovodi do određenog poboljšanja cirkulacije.

Korisno je izbjegavati visoke potpetice, ali recite to današnjim djevojkama.....

Prim. dr. sc. Nikša Vučić, specijalist za unutarnje bolesti
Znanstveni suradnik Medicinskog Fakulteta
Konzultant POLIKLINIKE ARITHERA COMFORT za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, opću kirurgiju, ortopediju, internu medicinu & Medical Wellness

Ambulanta za bolesti vena
Petrova 128, 10000 Zagreb
01 2304 074
www.arithera.hr

Vitashop

Najnovije

Najčitanije