Epiziotomija: kada je potrebna, a kada nije
Epiziotomija je nekada bila rutinski dio poroda, ali postupak nije uvijek potreban. Evo što trebate znati o rizicima epiziotomije, prednostima i oporavku.
Epiziotomija je rez u tkivo između vaginalnog otvora i anusa (međice) tijekom poroda. Iako je nekada bila rutinski dio poroda, to više nije slučaj. Ako planirate vaginalni porod, evo što trebate znati o epiziotomiji i porodu.
Dugi niz godina smatralo se da epiziotomija smanjuje rizik od inkontinencije nakon poroda i sprječava opuštanja mjehura i rektuma.
Zvuči razumno, ali znanstvenici su otkrili da rutinska epiziotomija ne sprječava te probleme. Oporavak je često neugodan, a ponekad je kirurški rez opsežniji. Za neke žene, epiziotomija izaziva bol tijekom spolnog odnosa mjesecima nakon poroda. Epiziotomija također može povećati rizik od fekalne inkontinencije nakon poroda.
Istraživači kažu da nema potrebe za rutinskom epiziotomijom, ali postupak je još uvijek u nekim slučajevima opravdan. Vaš liječnik može preporučiti epiziotomiju ako:
- Može doći do ekstenzivnog vaginalnog širenja
- Vaša beba je u nepravilnom položaju
- Vaša beba treba brzi porod
Ako vam je potrebna epiziotomija, dobit ćete injekciju lokalnog anestetika, ako niste imali bilo koji drugi tip anestezije.
Uloga masaže tkiva
Da bi se omekšalo vaginalno tkivo za porođaj, neke zdravstvene ustanove predlažu masažu područja između vaginalnog otvora i anusa u posljednjim tjednima trudnoće. To je poznato kao perinealna masaža ili masaža međice. Iako nema garancije, smatra se da istezanje tkiva može smanjiti vaginalne traume tijekom poroda.
Liječenje epiziotomije
Ako ste imali epiziotomiju, rana može boljeti tjedan ili dva nakon poroda, pogotovo kada hodate ili sjedite. U međuvremenu, možete si pomoći nekim od ovih preporuka:
- Umirite ranu ledom zamotanim u ručnik. Pokušajte i s nekom od krema protiv hemoroida.
- Držite ranu čistom. Koristite čistu vodu za ispiranje tkiva između vaginalnog otvora i anusa nakon korištenja WC-a.
- Radije čučnite prilikom mokrenja, nego da sjednete.
- Spriječite bol i istezanje tijekom pražnjenja crijeva.
- Sjednite pažljivo. Ako je stolica neudobna, koristite jastuk kako bi se smanjilo pritisak.
- Radite Kegelove vježbe koje pomažu učvrstiti mišiće dna zdjelice.
- Koristite lijekove po potrebi.
- Potražite znakove infekcije. Ako se bol pojačava ili rana postane natečena i bolna, obratite se liječniku.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345