Menstruacija

Menstruacija

Menstruacija
  • Objavljeno: Petak, 24.04.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Hormonska regulacija menstruacije

Hipotalamus (područje u mozgu) i hipofiza (žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem smještena na bazi mozga) reguliraju reprodukcijske hormone. Kod žena sedam ključnih hormona kemijski regulira reprodukcijski sustav.

Hipotalamus prvo izlučuje hormon koji otpušta gonadotropin (GnRH). GnRH se otpušta u hipofizu kroz posebni krvotok koji povezuje te dvije strukture - portalni krvotok. Zatim ovaj hormon stimulira hipofizu na proizvodnju hormona koji stimulira folikule (FSH) i proizvodnju luteinizacijskog hormona (LH). Jajnici pod utjecajem FSH i LH izlučuju estrogen, progesterone i muški hormon koji čine hormonsku skupinu neophodnu za normalnu reprodukcijsku funkciju. Hipofiza također izlučuje prolaktin za koji se čini da nije značajan za odvijanje ovulacijskog ciklusa, ali je odgovoran za dojenje nakon poroda.

Ako se tijekom života poremeti odnos FSH i LH stvara se više muških hormona i posljedice su izostanak ovulacije, pojačana dlakavost, debljanje.

GnRH se izlučuje u pulzatilnom (valovitom) obliku. Osim u hipofizu preko portalnog krvotoka otpušta se i u moždanu tekućinu preko ependimskih stanica treće moždane komore. Smatra se da jedan dio ima pulzatilno, a drugi bazalno djelovanje (stalno se izlučuje). Muški hipotalamsu ima trajno bazalno, a ženski pulzatilno izlučivanje što je bitno za cikličke promjene ženskih spolnih organa i nastanak ovulacije i menstruacije. Ako izostane pulzatilno izlučivanje, izostaje i ovulacija. Na ovom principu se temelji hormonska kontracepcija.

Vanjske manifestacije menstruacije

Kad govorimo o vanjskim manifestacijama menstruacije, mislimo na promjene sluznice maternice. Te se promjene mogu dogoditi i u novorođenčeta pod utjecajem hormona majke. Promjene sluznice maternice događaju se i opisuju u dvije faze: proliferativna i sekretorna.

  • Proliferativna (folikularna) faza
  • Folikularna faza uključuje menstrualno krvarenje nakon čega dolazi do rasta i zadebljanja (proliferacije) sluznice maternice - endometrija.

Obično traje 10 do 14 dana. Prvi dan je obično prvi dan krvarenja. Krvarenje u prosjeku traje 6 dana. U to su vrijeme koncentracije estrogena i progesterona najniže. Na kraju menstrualnog krvarenja počinje proliferativna faza kada endometrij počinje rasti i postajati deblji. Koncentracije FSH se povećavaju i stimuliraju dozrijevanje nekoliko folikula tijekom perioda od dva tjedna, dok jajašca ne dosegnu svoju trostruku veličinu. U tom razdoblju FSH također potiče jajnike na proizvodnju estrogena, koji stimulira snažno bujanje LH oko 14-og dana. Povećanje LH uzrokuje ovulaciju kod koje najveći folikul puca i jajna stanica se izbacuje.

Ovulacija i sekretorna (lutealna) faza

S ovulacijom (obično 14-og dana u 28-dnevnom ciklusu) proliferativna faza prestaje i počinje sekretorna (lutealna) faza koja traje oko14 dana. U ovoj fazi stanice sluznice endometrija se povećavaju i skuplja se sluz u žlijezdama. Maksimalni stupanj sekrecije se postiže 21-22- dan ciklusa. Ovo se obično zove pred-menstrualnim razdobljem. Nakon ovulacije, pod utjecajem LH rasprsnuti folikul razvija se u corpus luteum, žuto tijelo, koje proizvodi progesteron. Ako ne dođe do oplodnje, corpus luteum propadne u oblik koji se naziva corpus albicans (lat.: "bijelo tijelo"), a koncentracije estrogena i progesterona padaju. Sloj endometrija se ljušti i gubi s menstrualnim krvarenjem. Osnovni uzrok menstruacije je, dakle, pad razine hormona ispod određene razine. Svaki pad hormona dovest će do krvarenja u sluznicu.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Poboljšajte zdravlje štitnjače

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije