Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama se obilježava 25. studenog u cilju podizanja svijesti o ovom velikom problemu. Ove, 2017. godine Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama započinje svjetska kampanja – 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama – koja završava 10. prosinca, upravo na Međunarodni dan ljudskih prava, čime se ističe da je nasilje nad ženama kršenje temeljnih ljudskih prava. Ovogodišnji je slogan kampanje: Ne ostavljajte nikoga: Zaustavite nasilje nad ženama i djevojkama.
Postoje razni oblici nasilja nad ženama, uključujući tjelesno, psihičko, spolno i ekonomsko nasilje. Procjenjuje se da svaka treća žena u svijetu trpi neki oblik nasilja i to najčešće od osobe iz svoje najbliže okoline, najčešće partnera. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 38 % ubojstava žena su počinili njihovi partneri. Nasilje nad ženama je prepoznato kao globalni javnozdravstveni problem te se o njemu posljednjih godina provode brojna istraživanja, a značajni napori se ulažu i u prevenciju. Obilježavanjem 25. studenoga u svijetu se nastoji podići svijest i senzibilizirati javnost na ovaj problem kao oblik neprihvatljivog društvenog ponašanja. O problemu nasilja nad ženama treba javno govoriti, a društvo i institucije koje se bave ovim problemom treba potaknuti na međusobnu bolju suradnju i aktivnosti da bi svima osigurali život bez nasilja i diskriminacije.
Ženama koje dožive neki oblik nasilja se savjetuje da potraže pomoć, jer postoje organizirane službe koje će im pružiti pomoć i zaštitu. Uz ostale nadležne institucije u Republici Hrvatskoj, u zdravstvenom su sustavu zdravstveni djelatnici u slučaju saznanja o počinjenom nasilju u obitelji nad žrtvom obvezni pozvati policiju i prijaviti sumnju na nasilje u obitelji u skladu s Protokolom o postupanju u slučaju obiteljskog nasilja. Liječnici su obvezni prijaviti seksualno nasilje nad ženama u skladu sa Zakonom o liječništvu i Protokolom o postupanju seksualnog nasilja Vladinog Ureda za ravnopravnost spolova. Zakon o liječništvu definira obvezu prijave policiji ili državnom odvjetništvu kad tijekom obavljanja liječničke djelatnosti postoji sumnja da su smrt ili tjelesna ozljeda osobe nastali nasilnim putem. U Protokolu se navodi da je zdravstveno osoblje obvezno pozvati policiju ako je žrtva seksualnog nasilja došla u medicinsku ustanovu bez pratnje policije. Navedeni je protokol trenutno u fazi revizije i usklađivanja s drugim propisima, a specifičan obrazac za prijavu seksualnog nasilja od strane zdravstvenih djelatnika je u završnoj fazi izrade i uskoro se očekuje njegova implementacija. Ovim je okvirima jasno definirana značajna uloga liječnika i ostalih zdravstvenih djelatnika i djelatnica u procesima prijave obiteljskog i seksualnog nasilja.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345