Sokovi ugrožavaju zdravlje srca
Novo istraživanje američkih znanstvenika otkriva da dodani šećeri u sokovima mogu ozbiljno ugroziti zdravlje srca, ali i cjelokupnog kardiovaskularnog sustava. Naime, jedan sok u prosjeku sadrži čak 35 grama šećera, što je otprilike 9 žličica šećera.
Dodani šećeri u sokovima i energetskim napitcima mogu povećati rizik od nastanka srčanog udara i srčanih bolesti, izjavila je voditeljica istraživanja dr. Vasanti Malik.
Jedna do dvije porcije soka dnevno može rizik od nastanka srčanog udara povećati za čak 35%, rizik od nastanka moždanog udara za 16% i rizik od nastanka dijabetesa tipa 2 za 26%.
Smanjenje unosa sokova neće previše utjecati na epidemiju srčanih bolesti, ali je to jedan od koraka kojega treba početi provoditi, dodala je dr. Malik.
Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu Journal of the American College of Cardiology, potvrđuju rezultate prethodnih istraživanja, odnosno da su sokovi štetni za zdravlje kardiovaskularnog sustava i da povećavaju rizik od nastanka niza bolesti.
Dodani šećeri u sokovima mogu uzrokovati povišenu razinu triglicerida i lošeg (LDL) kolesterola. Također uzrokuju naglo povećanje razine inzulina i šećera u krvi. Prekomjeran unos dodanih šećera može značajno oštetiti funkcioniranje jetre, koja je usko povezana sa zdravljem kardiovaskularnog sustava.
Svakodnevan unos sokova s dodanim šećerima može uzrokovati nastanak kronične upale u tijelu, koja je jedan od vodećih faktora rizika za nastanak srčanih bolesti i srčanog udara.
Otkrijte koje navike morate usvojiti za zdravlje srca.
-
Recept dana
Juneći gulaš s mahunama
1:30h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Rotkohl ili pirjani "njemački"...
1:30h12345