Život sa stomom: Zašto je prvih 6 mjeseci ključno i kako izbjeći komplikacije?

Postavljanje stome jedna je od onih promjena koje zahvaćaju gotovo svaki aspekt svakodnevice - od prehrane i higijene do kretanja, socijalnog života i psihološkog stanja. Ako ste vi ili netko o kome brinete nedavno prošli operaciju, vjerojatno ste već primijetili koliko toga ranije poznatog odjednom postaje strano i zbunjujuće.
Stoma je često prilika za novi, zdraviji početak, ali zahtijeva temeljitu prilagodbu. Upravo razdoblje neposredno nakon operacije - prvih tri do šest mjeseci - odlučuje se hoće li ta prilagodba biti relativno glatka ili ispunjena problemima koje se možda moglo izbjeći.
U nastavku saznajte što možete očekivati nakon operacije formiranja stome, koje su najčešće poteškoće i kako si možete olakšati. Ako u bilo kojem trenutku zatrebate podršku ili pomoć, obratite se svojem liječniku, a na raspolaganju vam je i besplatna usluga Asista, namijenjena osobama koje se suočavaju sa zdravstvenim izazovima poput stome, kroničnih rana ili poteškoća s mokrenjem.
Asista je potpuno besplatna usluga koja osigurava podršku i skrb za osobe koje imaju stomu, kronične rane ili poteškoće s mokrenjem. Ako imate bilo kakvo pitanje ili problem povezan uz navedena kronična stanja, nazovite besplatni broj 0800 200 086, od ponedjeljka do petka, između 8 i 16 sati, a Asista stručni tim će vam, kroz personalizirani pristup, pomoći da pronađete najbolje moguće rješenje.
Prvi mjeseci nakon operacije - što očekivati?
Tijelo nakon operacije prolazi kroz brojne promjene - stoma u početku može biti otečena i crvene boje, a nakon otprilike tri mjeseca u potpunosti se formira, odnosno poprima svoju konačnu veličinu i oblik. Osim toga, organizam se još oporavlja od kirurškog zahvata, a koža oko stome također treba vremena da se prilagodi.
Ovo je i razdoblje psihološke prilagodbe. Mnogi se osjećaju uplašeno ili zbunjeno, što je potpuno razumljivo. Suočavate se novim načinom života, prehrane, obavljanja nužde, dnevne higijene, i koristite medicinsku opremu za koju ranije možda niste ni znali. Dodamo li tome nejasnoće, nedostatak informacija i strah da nešto radite "krivo", nije neobično da se većina osoba u takvoj situaciji osjeća izgubljeno.
Važno je znati da se većina ljudi, uz odgovarajuću podršku, oporavi i prilagodi na život sa stomom unutar tri do šest mjeseci. Bez podrške, taj proces može biti puno teži i sporiji, ali i emocionalno iscrpljujuć.
Zamislite ovu situaciju...
Nakon operacije ste naučili postavljati stoma vrećicu, čini se da sve dobro funkcionira, a onda odjednom vrećica više ne funkcionira kako treba, dolazi do curenja, javlja se iritacija i nelagoda. Kada nemate koga pitati za savjet, lako je pomisliti da je to nešto uobičajeno i da život sa stomom neće postati lakši. Međutim, možda je stvar u tome da ste izgubili ili dobili nekoliko kilograma. Budući da je stoma smještena na trbuhu, promjena tjelesne težine može utjecati na građu tijela i oblik same stome i tako izazvati problem koji se može lako riješiti - promjenom pomagala.
Kako bi ovakve situacije bile što rjeđe, ključna je kontinuirana skrb i važno je da svakom trenutku imate kome uputiti svoja pitanja. Upravo zato su Asista stručni savjetnici dostupni na besplatnom broju 0800 200 086, a možete ih kontaktirati i putem kratkog obrasca nakon čega će vam se javiti u najkraćem mogućem roku.
Moguće komplikacije nakon operacije stome
Nakon operacije stome tijelo prolazi kroz razdoblje prilagodbe. Neke promjene su očekivane i uobičajene, dok se ozbiljnije komplikacije događaju rijetko, no važno ih je znati prepoznati. Jednako je važno znati da za većinu njih postoji rješenje ako se reagira na vrijeme.
U prvim danima nakon operacije, stoma može krvariti, posebno prilikom čišćenja ili mijenjanja vrećice. Ako je krvarenje blago i kratkotrajno, obično nije razlog za zabrinutost. Važno je voditi računa o postoperativnom rezu i posebno paziti na to da sadržaj stome ne dođe u kontakt s rezom jer to može usporiti cijeljenje.
Moguće su i ozbiljnije komplikacije poput nekroze (odumiranje tkiva), retrakcije (uvlačenje stome), prolapsa (izlaženje više crijeva nego inače) ili stenoze (suženja otvora), ali to su rijetki slučajevi u kojima se treba odmah javiti liječniku.
Osjetljivost kože oko stome
Koža oko stome posebno je osjetljiva i često prva ukazuje na potencijalni problem. Crvenilo, peckanje ili neugodan miris oko stome znak su da nešto nije sasvim u redu. Ponekad može doći do infekcije ili pojave dermatititsa.
U gotovo svim slučajevima uzrok je propuštanje sadržaja ispod podloge ili neprikladno pomagalo. Zato je važno odmah reagirati - promijeniti pločicu, ispraviti način lijepljenja ili zatražiti drugo pomagalo. Asista stručni savjetnici mogu vam osigurati dostavu nove opreme, ali i ponuditi besplatne uzorke proizvoda kako biste bez financijskog opterećenja otkrili što vam najviše odgovara.
Promjene u funkciji crijeva ili mokraćnog sustava
Također je uobičajeno da stolica nije redovita - mogu se javiti konstipacija, nadutost i grčevi - neovisno o vrsti stome. Organizam se prilagođava novoj situaciji i promjene u probavi nisu razlog za zabrinutost.
Ponekad može doći do blokade stome, kada zbog neprobavljene hrane sadržaj više ne izlazi, ili izlazi samo u vrlo maloj količini. Simptomi uključuju nadutost, grčeve, mučninu i prestanak pražnjenja stome. Takve situacije mogu izgledati dramatično, ali se uz pravilnu reakciju i savjet stručnjaka često rješavaju bez potrebe za bolničkim liječenjem.
Kod urostome, mutna i smrdljiva mokraća može biti znak infekcije. Ako primijetite promjenu mirisa, boje ili imate osjećaj pečenja, najbolje je da se javite liječniku.
Psihološki izazovi
Ne treba zaboraviti ni psihološki aspekt - tjeskoba, osjećaj srama, izolacija ili depresija nisu rijetkost. Oporavak je mnogo teži za osobe koje u novonastaloj situaciji nemaju kome postaviti svoja pitanja, koje biraju samoću jer ne žele boraviti u društvu sada kada se osjećaju "drukčije". Prvi mjeseci mogu biti posebno emocionalno iscrpljujući i tu podrška obitelji, medicinskog osoblja i Asista stručnih savjetnika igra ključnu ulogu.
Kako Asista može pomoći?
Nakon izlaska iz bolnice mnogi se osjećaju kao da su prepušteni sami sebi. Čak i nakon što dobijete detaljne upute od medicinskog osoblja, postoji mogućnosti da među njima neće biti svi odgovori koji su vam potrebni u novoj svakodnevici.
Asista nudi besplatnu, individualiziranu i dugoročnu podršku svima koji žive sa stomom, ali i članovima njihovih obitelji.
Asista stručni savjetnici dostupni su putem besplatnog broja 0800 200 086, od ponedjeljka do petka, između 8 i 16 sati. Ako imate bilo kakvo pitanje možete nazvati i odmah razgovarati sa stručnim savjetnikom. Druga je opcija ispuniti kratki obrazac nakon čega će se Asista stručni savjetnik javiti u najkraćem mogućem roku.
Uz savjetovanje i konzultacije putem telefona, Asista nudi i savjetovanje u kući te opskrbu medicinskim pomagalima, a sve Asista usluge su dostupne na području cijele Hrvatske.
Zapamtite - život sa stomom ne mora biti neugodan, nepredvidiv, ni ispunjen nesigurnošću. Prvi mjeseci nakon operacije donose najviše izazova, ali znače i priliku da uz odgovarajuću podršku naučite kako ponovno živjeti punim plućima.
Vezani sadržaj:
- Što je stoma? Priprema za operaciju i najčešća pitanja
- Asista - besplatna podrška za osobe sa stomom, kroničnim ranama i mjehurom koji se teško prazni
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Dinstani poriluk sa krumpirom
30 min12345 -
Recept tjedna
Čokoladni kruh s bananom i jagodama
1:20h12345 -
Recept mjeseca
Torta od mrkve i sira
50 min12345