Zadržavanje mokraće: Zašto nije bezazleno, kada otići na pregled i što očekivati?

Zadržavanje mokraće: Zašto nije bezazleno, kada otići na pregled i što očekivati?

Zadržavanje mokraće: Zašto nije bezazleno, kada otići na pregled i što očekivati?
  • Objavljeno: Srijeda, 31.12.2025.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Medikal Lux

Češći odlasci na toalet, blaga nelagoda pri mokrenju, osjećaj da mjehur nije potpuno ispražnjen ili nemogućnost mokrenja mogu se činiti bezazlenima. Međutim, upravo takvi simptomi često su prvi znakovi problema koji može ozbiljno narušiti zdravlje ako se ne reagira na vrijeme.

Nemogućnost mokrenja ili nepotpuno pražnjenje mokraćnog mjehura nije samo neugodno - može dovesti do komplikacija kao što su infekcije, ali i oštećenje bubrega. Što ranije prepoznate problem i potražite pomoć, veće su šanse da ćete ga riješiti jednostavno i bez posljedica.

U nastavku saznajte što može uzrokovati zadržavanje mokraće, zašto ovaj problem ne treba ignorirati, kada se obratiti liječniku i što očekivati od pregleda.

Asista je potpuno besplatna usluga koja osigurava podršku i skrb za osobe koje imaju probleme s mokrenjem, stomu ili kronične rane. Ako imate bilo kakvo pitanje ili problem povezan uz navedena kronična stanja, nazovite besplatni broj 0800 200 086, od ponedjeljka do petka, između 8 i 16 sati, a Asista stručni tim će vam, kroz personalizirani pristup, pomoći da pronađete najbolje moguće rješenje.

Zašto dolazi do problema?

Zadržavanje mokraće (retencija urina) znači da se mokraćni mjehur ne uspijeva do kraja isprazniti. To se može dogoditi zbog mehaničke prepreke (na primjer suženja mokraćne cijevi), slabosti mišića mjehura ili zbog narušenog prijenosa signala koji omogućuju komunikaciju između mozga i mokraćnog sustava.

Uzroka može biti mnogo: od infekcija, posljedica uzimanja određenih lijekova, operativnih zahvata, ozljeda leđne moždine, do neuroloških bolesti kao što je multipla skleroza. Ipak, jedan od najčešćih uzroka poteškoća s mokrenjem kod muškaraca, osobito u starijoj dobi, je benigna hiperplazija prostate - povećanje prostate koje ometa protok mokraće.

Jako je važno da muškarci koji primijete promjene prilikom mokrenja ne ignoriraju znakove. Uzrok može biti ozbiljan, ali često i vrlo uspješno rješiv ako se otkrije na vrijeme.

Kako prepoznati problem?

Simptomi se razlikuju ovisno o tome razvijaju li se naglo (akutno) ili postupno (kronično).

Kod akutnog zadržavanja mokraće nemogućnost mokrenja je iznenadna, unatoč nagonu za mokrenjem. Često se javljaju napetost i bol u donjem dijelu trbuha, a mjehur može biti vidljivo natečen. To je stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Kronično zadržavanje mokraće razvija se sporije i simptomi su suptilniji. Moguće je primijetiti slabiji ili isprekidan mlaz, osjećaj da mjehur nije potpuno ispražnjen ili potrebu za ponovnim mokrenje odmah nakon boravka na toaletu. Učestalo mokrenje, posebno noću, kao i curenje mokraće tijekom sna, također mogu biti znakovi da nešto nije u redu.

Neki ljudi, posebno oni s oštećenjem živaca, možda neće osjećati bol, što dodatno otežava prepoznavanje problema. Zato je važno obratiti pažnju i na male promjene u svakodnevici koje mogu ukazivati na zadržavanje mokraće.

Koje su moguće komplikacije?

Zadržavanje mokraće može imati brojne posljedice ako se ne prepozna i ne liječi na vrijeme.

U početku se mogu pojaviti blaži simptomi, poput nevoljnog istjecanja mokraće ili stvaranja kamenca u mjehuru. Zadržavanje mokraće također pogoduje razmnožavanju bakterija, što može dovesti do učestalih infekcija mokraćnog sustava.

Ako se problem ne riješi, infekcija se može proširiti na bubrege, uzrokujući upalu i oticanje bubrega. Ovakav tijek događaja može dovesti do oštećenja bubrežnog tkiva i razvoja kronične bubrežne bolesti.

U težim slučajevima, to stanje može postati i opasno po život, osobito kod osoba koje već imaju narušeno zdravlje. Zato je važno reagirati na vrijeme - već pri prvim znakovima poteškoća s mokrenjem.

Kada otići na pregled i što očekivati?

Ako odjednom više ne možete mokriti, a osjećate pritisak i bol u donjem dijelu trbuha, to je hitno stanje i trebate odmah potražiti liječničku pomoć. No i blaži simptomi, poput slabog mlaza, učestalog mokrenja ili osjećaja nepotpunog pražnjenja mjehura, razlog su da dogovorite pregled kod urologa.

Kod kroničnih tegoba s mokrenjem, liječnik može preporučiti urodinamsko testiranje - skup jednostavnih i neinvazivnih pretraga kojima se ispituje funkcija mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Ove pretrage pomažu u otkrivanju uzroka problema, bez potrebe za invazivnim zahvatima.

U sklopu urodinamike mogu se provoditi različite metode.

  • Mikciometrija (uroflow) mjeri jačinu i protok mlaza urina. Pacijent mokri u posebnu napravu koja bilježi sve parametre, a postupak je brz i bezbolan.
  • Cistometrija prati tlak u mjehuru dok se puni fiziološkom otopinom kroz tanki kateter. Istovremeno se drugi kateter postavlja u anus kako bi se pratio i pritisak u trbušnoj šupljini. Na taj način se procjenjuje kapacitet, rastezljivost i kontrola mokraćnog mjehura.
  • Elektromiografija sfinktera koristi se za mjerenje živčane aktivnosti mišića zaduženih za zadržavanje mokraće. Ova pretraga može pomoći u otkrivanju postoji li neurološki uzrok problema.

Iako uvođenje katetera može izazvati nelagodu, većina testova je brza, a dobiveni podaci ključni su za postavljanje točne dijagnoze i izbjegavanje nepotrebnih komplikacija. Urodinamika se danas smatra zlatnim standardom u dijagnostici poremećaja mokrenja - jednostavna je, dostupna i pouzdana.

Zašto mnogi muškarci odgađaju pregled?

Problemi s mokrenjem često se doživljavaju kao nešto neugodno ili čak izazivaju sram, pa mnogi o njima ne govore - čak ni liječniku. Posebno su muškarci starije dobi skloni tome da umanjuju simptome ili ih pripisuju "normalnom starenju". Međutim, riječ je o znakovima koji često upućuju na poremećaj koji se može i treba liječiti.

Dodatni razlog za odgađanje je strah od dijagnoze i mogućnosti postavljanja katetera. Iako ta opcija ponekad doista bude potrebna, ona je najčešće privremena i predstavlja jednostavno rješenje, a ne nešto što će otežati život.

U nekim slučajevima specijalist može preporučiti intermitentnu kateterizaciju, postupak u kojem osoba koja ima poteškoće s mokrenjem samostalno, kod kuće, kateterizira mjehur tri do pet puta dnevno kako bi ga potpuno ispraznila. To znači samostalno upravljanje nad urinarnim sustavom, aktivnu brigu o vlastitom zdravlju i pritom značajno manji rizik od infekcija. Intermitentna kateterizacija je opcija od koje ne treba strahovati - radi se o standardnoj, dokazano učinkovitoj praksi kojom se u svijetu koristi više od 400 milijuna ljudi.

O preporuci za ovaj oblik liječenja odlučuje specijalist nakon dijagnostičke obrade, poput urodinamskog testiranja. Upravo u toj fazi, kada se postavi dijagnoza i počne proces prilagodbe na korištenje katetera, od velike pomoći može biti kontakt s Asista stručnim savjetnicima. Osim što pomažu u razumijevanju dijagnoze i odabiru odgovarajućih pomagala, osiguravaju kontinuiranu podršku i savjete osobama koje se suočavaju s problemima s mokrenjem. Njihova pomoć može biti ključna za lakši početak i održavanje intermitentne kateterizacije kod kuće.

Važno je znati - što prije potražite pomoć, veće su šanse za brzo i jednostavno rješenje, često i bez invazivnih postupaka. U konačnici, pravodobna reakcija znači više kontrole, manje nelagode i bolju kvalitetu života.

Ako primijetite poteškoće s mokrenjem – nemojte čekati!

Odgađanje ne rješava problem. Zadržavanje mokraće može dovesti do ozbiljnih komplikacija, ali to se može spriječiti ako se na vrijeme reagira.

Ako vi ili osoba koja vam je bliska trebate savjet ili imate bilo kakvo pitanje vezano uz poteškoće s pražnjenjem mjehura, nazovite besplatni broj 0800 200 086 i razgovarajte sa Asista stručnim savjetnikom. Druga je opcija ispuniti kratki obrazac nakon čega će se Asista stručni savjetnik javiti vama u najkraćem mogućem roku i pomoći vam riješiti sve nedoumice.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije