Divlji kesten

Divlji kesten

Divlji kesten
  • Objavljeno: Srijeda, 05.10.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Način primjene i doze

Vodene iscrpine i tinkture

Premda se u tradicionalnoj upotrebi kadšto opisuju upotrebe vodenih i vodeno-alkoholnih iscrpaka, danas su takvi pripravci zaboravljeni. Razlog leži u tome što vodene iscrpine ne sadrže ljekovite tvari ploda kestena, a alkoholni ekstrakti ih sadrže u niskoj dozi. Stoga se takvi pripravci ne sugeriraju za upotrebu

Suhi standardizirani ekstrakti

Suhi standardizirani ekstrakti najčešće su ljekoviti oblik divljeg kestena koji se pojavljuje u dodacima prehrani i lijekovima. Suhi ekstrakti standardizirani su na escin (bude ga 15 do 25 posto u ekstraktu), a najčešće se mogu naći u obliku kapsula i tableta. Većina ljudi, nažalost, najviše griješi u dozi. Dnevno je potrebno uzimati onu količinu suhog ekstrakta koji sadrži najmanje 60 mg escina, a optimalno je uzimati dozu koja sadrži 100 do 120 mg escina. Ta dnevna doza mora se raspodijeliti u dvije do tri manje doze. Budući da je divlji kesten posve sigurna biljka, ne treba izbjegavati korištenje maksimalno propisane doze.

SIPF ekstrakt (integralna suspenzija ljekovitog bilja) relativno je noviji i vrlo djelotvoran proizvod jer sadrži visoke razine proantocijanodola i tanina, a ne samo escina. Sinergijska kombinacija tih grupa spojeva osigurava optimalnu djelotvornost. Koristi se u dozi od 3 mL dva do tri puta dnevno. U slučaju akutnih tegoba s hemoroidima, koristi se u dozi od 5 mL tri do četiri puta na dan.

Gelovi i masti za vanjsku primjenu

Gelovi i masti moraju sadržavati 2 posto escina. Valja zapamtiti da se pripravci za vanjsku primjenu uvijek koriste u kombinaciji s oralnim pripravcima divljeg kestena.

Biljke koje se koriste zajedno s kestenom

Za liječenje tegoba venskog sustava, uz divlji kesten, koriste se:

  • žuti kokotac (Melilotus officinalis) - u obliku standardiziranih ekstrakata i SIPF-a, te gelova za lokalno nanošenje. Bitno je znati koliko spoja kumarina sadrži ekstrakt, jer se ne smije prelaziti doza od 50 mg kumarina na dan.
  • veprina (Ruscus aculeatus) - dolazi obično u obliku ekstrakata standardiziranih na ruskogenin. Dnevna doza ekstrakta mora sadržavati 7 do 11 mg ruskogenina.
  • eterična ulja čempresa (Cupressus sempervirens) i tršlje (Pistacia lentiscus) - koriste se isključivo kao pripravci za nanošenje na kožu. 50 kapi eteričnog ulja čempresa i 50 kapi tršlje pomiješaju se sa 30 mL hladno prešanog ulja tamanua (Calophyllum inophylum) i 70 mL isključivo hladno prešanog ulja suncokreta. Nanosi se jednom do dva puta dnevno na područja proširenih vena.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije