Hiperpigmentacija

Hiperpigmentacija

Hiperpigmentacija
  • Objavljeno: Subota, 24.11.2012.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Uzroci hiperpigmentacije

Najčešće je uzrokovana pretjeranim izlaganjem suncu, ali može nastati i pod utjecajem drugih faktora kao što je upala, hormonalna promjena, određene bolesti ili lijekovi.

Izloženost suncu

Tijekom izloženosti suncu dolazi do povećane proizvodnje melanina. Koža postaje tamnija, ali ponekad ne na svim mjestima jednako. Hiperpigmentacija nastaje kada tijelo proizvodi preveliku količinu melanina, a tada dolazi do tamnih fleka i pjegica. Također, staračke fleke tada postaju još izraženije.

Upala

Nastaje tijekom ozljeda (posjekotine, opekotine), ali i kao posljedica akni ili psorijaze. Kada rana zacjeljuje, možete primijetiti postupalnu hiperpigmentaciju. Mjesto gdje je bila ozljeda će postati tamnije u odnosu na ostatak kože, a može trajati mjesecima, godinama pa i zauvijek.

Najbolje je da ranu što prije očistite kako bi pravilno zacijelila. Imajte na umu da se postupalna hiperpigmentacija javlja kod osoba tamnije puti te da će izloženost suncu ove fleke učiniti još vidljivijima.

Hormoni

Svaka žena (i poneki muškarac) će vam reći da hormoni mogu uzrokovati niz neobičnih pojava na tijelu. Hormonalne promjene tijekom trudnoće, uzimanje kontracepcijskih pilula ili tretmani koji uključuju uzimanje hormona mogu povećati rizik od nastanka hiperpigmentacije. Također se češće javlja kod osoba tamnije puti.

Bolest i lijekovi

Hiperpigmentacija može nastati pod utjecajem autoimunih bolesti, metaboličkog sindroma i manjka vitamina. Također postoje lijekovi koji mogu uzrokovati hiperpigmentaciju, uključujući hormonalne tretmane, antibiotike ili antimalarijske lijekove. Posavjetujte se sa svojim liječnikom o svim nuspojavama lijekova kojih uzimate. Budite znatno oprezniji tijekom izlaganja suncu dok uzimate ove lijekove.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije