Bosiljak

Bosiljak

Bosiljak
  • Objavljeno: Subota, 25.08.2012.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Latinski naziv: Ocimum basilicum

Porodica: Lamiaceae

Ostali nazivi: basilik, basilic, basiliko, bazilije

Opis

Vjeruje se da dolazi iz Grčke, gdje se nazivao kraljevskom biljkom. Postoje razne vrste bosiljka, ali Ocimum basilicum je najpoznatiji i najčešće se koristi. Bosiljak je jednogodišnja biljka koja dosegne visinu od  50 cm, a u idealnim uvjetima može još više narasti.

Ima slatkast okus, zbog čega je popularan u pripremi jela. Sušeni bosiljak je također odličnog okusa, ali je slabijeg mirisa, koji s vremenom u potpunosti nestaje.

Priprema i pohrana

Izbjegavajte kupnju svježeg bosiljka koji je uvenuo i ima crne tragove na listovima. Svježi bosiljak se može zamrznuti i pohraniti na nekoliko tjedana. Najbolja metoda jest da stavite bosiljak u malu plastičnu vrećicu. Ostavite malo zraka u njoj kako bi bila malo napuhnuta, a potom stavite u zamrzivač na mjesto gdje se neće zgnječiti.

Još jedan učinkovit način pohrane jest da uberete svježe lišće, operete ih i osušite, a potom stavite u staklenu teglicu. Svaki list možete posuti s malo soli kako se međusobno ne bi zalijepili. Teglicu napunite maslinovim uljem, zatvorite i stavite u hladnjak. Ovisno o kvaliteti svježeg lišća, bosiljak pohranjen na ovaj način bi trebao trajati do 3 mjeseca, a da se ne pojave crni tragovi na listićima.

Priprema jela

Bosiljak je odličan kao začin za juhe, salate, umake, meso i slično. Najpopularniji je na području Italije, gdje se priprema dodaje u sastav pesto umaka, talijanskog specijaliteta.

Ljekovita svojstva

Koristio se kao vodica za ispiranje usta i grla, kupka za povećanje energije i za uklanjanje znakova umora s očiju. Također je odličan je borbi protiv probavnih smetnji.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Vodič za detoksikaciju

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije