Svi pričaju o krafnama, a nama se baš jedu kremšnite - donosimo najbolji recept!

Svi pričaju o krafnama, a nama se baš jedu kremšnite - donosimo najbolji recept!

Svi pričaju o krafnama, a nama se baš jedu kremšnite - donosimo najbolji recept!
  • Objavljeno: Srijeda, 31.01.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Svi se možemo složiti da su kremšnite jedan od najukusnijih i najpoznatijih deserata ovog dijela Europe. U uobičajenoj je ponudi većine slastičarnica, a u Hrvatskoj je karakterističan recept grada Samobora. Još neke prepoznatljive vrste su francuska mille-feuille, zagrebačka, bledska kremna rezina iz Slovenije te kremówka karakteristična za Poljsku gastronomiju. Ove raznolike interpretacije kremšnita svjedoče o njezinoj univerzalnoj privlačnosti i prilagodljivosti različitim kulinarskim tradicijama.

Odakle potječu i po čemu se razlikuju?

Originalni recept za kremšnite potječe iz 19. stoljeća u Francuskoj, gdje su se nazivale "mille-feuille" ili "Napoleonka" i sastojale su se od puno slojeva lisnatog tijesta između kojih je bila krema. Od tada se recept razvijao i mijenjao, pa zato danas svaka regija ima svoju varijantu kremšnita koja ima lokalni značaj. Za samoborsku kremšnitu koja se sastoji samo od bogate kreme i kora od lisnatog tijesta je specifično da se tradicionalno jede dok je još topla. S druge strane, bledska kremna rezina je poznata po dodatnom sloju šlaga, a zagrebačka kremšnita ima karakterističan sloj čokolade. Također postoji i poljska kremówka koja je izgledom vrlo slična samoborskoj kremšniti, ali joj se krema pripravlja od nešto drugačijih sastojaka.

Sastojci:

  • 1 paket lisnatog tijesta
  • 1 l mlijeka
  • 200 g šećera
  • 6 jaja
  • 100 g gustina
  • 2 vanilin šećera
  • šećer u prahu za posipanje

Upute:

  1. Lisnato tijesto razvaljajte na veličinu pleha, izbockajte vilicom i stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 200 °C dok ne dobije zlatno smeđu boju i razlista se. Dva puta ponovite postupak.
  2. Dok se tijesto peče, u posudi pomiješajte gustin, šećer, vanilin šećer i jaja. Dodajte malo mlijeka da razrijedite smjesu.
  3. Zagrijte preostalo mlijeko do vrenja u velikom loncu. Kad mlijeko zavrije, dodajte smjesu od jaja i brzo miješajte kako biste spriječili stvaranje grudica. Kuhajte na laganoj vatri dok se krema ne zgusne. Maknite s vatre i ostavite da se ohladi.
  4. Na ohlađeno lisnato tijesto ravnomjerno rasporedite kremu. Prekrijte drugim slojem lisnatog tijesta.
  5. Kremšnite ohladite u hladnjaku nekoliko sati ili preko noći kako bi se dobro stisnule.
  6. Prije posluživanja pospite kremšnite šećerom u prahu.

U slast!

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije