Ozljede glave

Ozljede glave

Ozljede glave
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Liječenje

Lakše ozljede mogu se liječiti kod kuće. Potrebno je zaustaviti krvarenje, a ako se pojavi potkozno krvarenje ili otekline staviti led, ali ne direktno na kozu. Led se stavlja tijekom 20-30 minuta i može se ponavljati svako 2-4 sata ako je potrebno. Ozlijeđenog je potrebno hitno odvesti k lijecniku ako postoji:

  • gubitak svijesti
  • nezgodan pad ili jak udarac, čak i ako ne postoji gubitak svijesti
  • povraćanje
  • zbunjenost
  • pospanost
  • slabost ili nemogućnost hoda
  • teška glavobolja

Najbolje je odmah pozvati Hitnu pomoć, a ako se ozlijedenog mora transportirati najbolje je to učiniti uz sto manje pomicanja. Često se pogrešno vjeruje kako je ozlijeđenog važno održati budnim nakon udarca u glavu. Djeca su često više emocionalno nego fizički uzbuđena čak i nakon manje ozljede pa će se nakon plakanja smiriti i kad se umore često zaspati. Dijete ili odraslog s ozljedom glave ne treba držati budnima. Često je čak i bolje kad liječnik probudi dijete koje je sad mirno i odmorno. Ako se osobu koja je bila dobro nakon ozljede kasnije ne može probuditi ili je to vrlo teško, to ukazuje na težu ozljedu i potrebno je hitno pozvati liječnika.

Bolesnici s manjim ozljedama upućuju se na kućno liječenje koje se sastoji od odmora, ležanja u zamračenoj prostoriji, uzimanja tekućine i eventualno analgetika.

Posjekotine se obrade nakon čišćenja i davanja lokalnog analgetika šivanjem. Ako je potrebno provodi se cijepljene protiv tetanusa.

Osobe s težim ozljedama uvijek se primaju u bolnicu. Ponekad ozljede glave uzrokuju povećanje tlaka u lubanji pa će biti potreban kirurški zahvat. Mogu se dati lijekovi za sprječavanje grčevitih napadaja. Ako su se grčevi već pojavili liječenje uglavnom nije potrebno jer se grčevi rijetko ponavljaju. Antibiotici se ne daju kad se radi o zatvorenim ozljedama glave, a kad se radi o otvorenim ozljedama njihova primjena ovisi o liječniku. Krvarenje unutar lubanje zahtijeva hitnu procjenu stanja i po potrebi kirurški zahvat.

Prognoza

Ishod ovisi o vrsti i težini ozljede glave. Čak i najmanje ozljede mogu imati dugotrajne posljedice, obično psihičke promjene, promjene memorije i teškoće učenja. Ozbiljne i teške ozljede glave mogu završiti potpunim oporavkom, a isto tako teškim posljedicama i čak smrću.

Prevencija

Sprječavanje ozljeda glave provodi se uporabom zaštitnih sredstava na radu i u sportu, prvenstveno kaciga tijekom vožnje bicikla, rolanja, vožnje motocikla i sličnih aktivnosti. Sigurnosni pojasevi i zračni jastuci sprječavaju ozljede glave u prometu. Najčešći uzrok prometnih nezgoda jest vožnja u pijanom stanju što je svakako potrebno izbjegavati. Padovi se sprječavaju osiguravanjem rizičnih mjesta: stubišta, kada za kupanje, uvrnuti tepisi i niski dijelovi kućnog namještaja.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije