Koliko često ih jedete? Ovo je 5 najgorih vrsta hrane (i pića) za bubrege

Koliko često ih jedete? Ovo je 5 najgorih vrsta hrane (i pića) za bubrege

Koliko često ih jedete? Ovo je 5 najgorih vrsta hrane (i pića) za bubrege
  • Objavljeno: Nedjelja, 28.01.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Zadaća bubrega je da rade na održavanju zdrave ravnoteže elektrolita, omogućujući srcu da zdravo kuca i živcima da uspješno šalju signale. Njihov posao tu ne prestaje - bubrezi također proizvode hormone koji su potrebni za proizvodnju novih crvenih krvnih stanica i zdravlje kostiju.

Čak i ako ne živite s bolešću bubrega, trebali biste razmišljati o tome da konzumirate zdravu hranu koja će pomoći vašim bubrezima da dobro rade, a izbjegavati one namirnice koje će im otežati posao i koje ih, ako se neumjereno konzumiraju, mogu oštetiti. U nastavku pročitajte koje su to.

Tamna gazirana pića

Gazirana pića, posebno tamna gazirana pića, bogata su umjetnim fosforom. Fosfor je mineral neophodan za jake kosti, a zdravi bubrezi mogu lako filtrirati višak fosfora iz hrane, no već količina otežava rad bubrezima. Osim toga, ova je pića najbolje preskočiti i zbog toga što su značajan izvor dodanih šećera.

Zamrznuti obroci

Zamrznuti obroci su često ultra-prerađeni i, iako mogu biti praktični, često sadrže previše natrija, a budući da je kontrola unosa soli ključna za zdravlje bubrega, ovakvu hranu bi trebalo izbjegavati u širokom luku.

Brza hrana

Brza hrana (fast food) najčešće obiluje zasićenim mastima, natrijem, šećerom i fosforom te ima puno kalorija, a u isto vrijeme vrlo malo hranjivih tvari. Prehrana koja pogoduje zdravlju bubrega prvenstveno bi se trebala sastojati od raznovrsnog voća i povrća, složenih ugljikohidrata i nemasnih proteina, što je u suprotnosti s karakteristikama brze hrane pa njezin unos treba ograničiti.

Juha

Juhe se često smatraju zdravim predjelom ili laganim obrokom, posebno korisnim u vrijeme kad patimo od simptoma prehlade ili gripe. Međutim, treba imati na umu da je većina juha krcata solju. Čak i ako se radi o domaćoj juhi, u mnogim slučajevima ona će biti pripremljena uz korištenje industrijski proizvedenog temeljca (kocke za juhu) s visokim udjelom natrija. Ovo ne znači da trebate prestati jesti juhe, ali pokušajte ih pripremati sami kod kuće bez gotovog temeljca i blago posoljene.

Previše mesa

Proteini su ključni za rast i obnovu stanica, no moguće je unositi ih previše. Pretjerana konzumacija proteina životinjskog podrijetla može predstavljati opterećenje za bubrege. Životinjski proteini znače visoku razinu kiseline u krvi, koju bubrezi moraju eliminirati. To ne znači da ne možete jesti meso, jer zdravi bubrezi lako filtriraju kiselinu. Meso nudi mnogo zdravstvenih prednosti, ali ako ste zabrinuti za svoje bubrege, razgovarajte sa svojim liječnikom o tome koliko mesa trebate jesti.

Na ovaj bi se popis moglo dodati još namirnica, poput pržene hrane općenito, procesuiranog mesa, gotovih umaka i tako dalje, no imajte na umu da zapravo ne postoji hrana koja će oštetit vaše bubrege ako je konzumirate umjereno i u okviru uravnotežene prehrane, koja doprinosi održavanju povoljne razine šećera u krvi i pomaže održati krvni tlak pod kontrolom.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije