PHS – čest uzrok boli u ramenu i radne nesposobnosti
Bol u području ramenog zgloba predstavlja čest razlog dolaska na fizikalnu terapiju.
Uzroci bolova u ramenu mogu biti razni i stoga je važna dobra dijagnostika kako bi terapija bila ciljano usmjerena i u konačnici uspješna. Periartritis humeroscapularis (PHS) je jedan od najčešćih uzroka, a zahvaća veliki dio populacije poslije 35. godine života. Obično se javlja jednostrano, a ponekad se nakon jedne, pojavi i na drugoj strani.
Česti uzroci ovog izvanzglobnog reumatizma ramenog zgloba su promjene na tetivi m. supraspinatusa njegovom dugotrajnom kompromitacijom kroz pokret postraničnog odizanja ruke iznad 90°, kao sekundarna posljedica prednje nestabilnosti ramenog zgloba ili nekog drugog oblika traume. Karakterizira ga jedan ili više udruženih simptoma: tendinitis m. supraspinatusa, subdeltoidni bursitis i adhezivni burzitis koji zahvaća zglobnu čahuru. Znajući da je tetiva mišića supraspinatusa u kontaktu sa subdeltoidnom burzom i zglobnom čahurom, ne čudi njihova međusobna interakcija kod patoloških promjena.
U početku dolazi do upale tetive m. supraspinatusa. Odlikuje ga lokalno povišenje temperature, bol u nadlaktici, ramenu i prema vratu. U ovoj fazi se već može uočiti posturalna asimetrija gornjeg dijela tijela. Pri odizanju i vanjskoj rotaciji ruke, bol se pojačava. Palpatorna bol je prisutna subakromialno. Potom se udružuje subdeltoidni bursitis što uzrokuje izrazito jaku bol zbog čega pacijent drži bolesnu ruku prislonjenu uz tijelo i unutarnjoj rotaciji sprječavajući pokrete. Ponekad dolazi i do ulaganja kalcifikata u tetivu ili burzu kao i do povišenja tjelesne temperature. Ukoliko se bolest adekvatno ne liječi, već nakon kratkog vremena dolazi do adhezivnog burzitisa, poznatijeg kao „smrznuto rame", koji zahvaća sve tri navedene strukture međusobno ih spajajući fibroznim tkivom. Bol u mirovanju se dalje širi u nadlakticu i prema lopatici, pokreti u ramenu su izrazito bolni i smanjeni, a mišići hipotrofirani i oslabljeni.
Uspješnost terapije postoji u svim fazama, a naročito u prve dvije. Adhezivni burzitis iziskuje dugotrajnu radnu nesposobnost i intenzivnu fizikalnu terapiju, a ako ona ne pomaže, pribjegava se operativnom uklanjanju fibroznih adhezija i otpuštanjem kapsule.
Liječenje se, sukladno stanju u kojem se pacijent nalazi, sastoji u aplikaciji nesteroidnih protuupalnih lijekova kao i kombinaciji fizikalnih procedura i terapiji vježbom (kineziterapija). Od fizikalnih procedura se primjenjuje terapija ledom i strujom, a kineziterapija je usmjerena ka mobilizaciji i istezanju skraćenih mekih struktura, povećanju opsega pokreta i jačanju mišića ruku i ramena, vježbama poticanja cirkulacije, koordinacije i propriocepcije. Kinesio Taping kroz svoje tehnike ljepljivim trakama također pomaže smanjenju simptoma i liječenju periartritisa. Ukoliko su posljedice ove bolesti uzrokovale neke posturalne promjene u okolnim strukturama (npr. kralješnici), terapiju treba usmjeriti i na njih.
Uzrok smrznutog ramena predstavlja i pogrešna mišljenja da će bol u ramenu sama od sebe nestati. Brza dijagnostika i adekvatni oblici liječenja su najbitniji faktori koji utječu na ishod bolesti PHS-a.
Ustanova Medeor
Koturaška 71, Zagreb
Tel.: 01 61 71 274
Fax: 01 61 71 299
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345