Značaj prijeloma kosti u starijoj životnoj dobi

Značaj prijeloma kosti u starijoj životnoj dobi

Značaj prijeloma kosti u starijoj životnoj dobi
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Treća dob

Najučestaliji prijelomi starije dobi

Prijelom kralježaka

Radi se o najučestalijim osteoporotskim prijelomima, čak su 2-3 puta učestaliji od prijeloma kuka, posebice u žena. Uglavnom se radi o spontanom prijelomu trupa kralješka i to najčešće u području prsnih kralježaka. Simptomi prijeloma su nagla bol u leđima nakon minimalne ozlijede, a često i kad ozlijede nema. Poslijedice prijeloma su i gubitak visine, te deformiteti kralježnice, koji dovode do smanjene pokretljivosti pacijeta. Lako se otkriju na klasičnoj rentgenskoj snimci kralježnice.

Liječenju se pristupa individualno (svakome pacijentu posebno), ovisno o povijesti bolesti, lokalizaciji simptoma i radiološkom nalazu. Uglavnom se u svrhu liječenja ovih prijeloma koriste razni ortopedski aparati i steznici uz fizikalnu terapiju, a pri težim prijelomima je nužna i operacija.

Prijelom zgloba kuka

Ovaj prijelom se najčešće događa u starijoj životnoj dobi, a nastaje zbog pada na ravnoj podlozi. Uglavnom je posrijedi prijelom vrata bedrene kosti. Karakterističan simptom je izražena bol u kuku s nemogućnošću hoda na ozlijeđenoj nozi, a ozlijeđena noga je kraća u odnosu na zdravu.

Odmah treba pozvati hitnu pomoć, koja će ozlijeđenog transportirati u nadležnu ustanovu u ležećem položaju na nosilima. Nemojte ni pokušavati hodati na ozlijeđenoj nozi! Liječenje ovog prijeloma je operativni zahvat kojeg treba obaviti što prije nakon prijeloma.

Prijelom distalnog dijela palčane kosti

To je najčešći prijelom na ruci i uglavnom nastaje nakon pada na ruku. Prepoznaje se po izraženim simptomima poput boli u području ručnog zgloba s izljevom krvi i oteklinom, te nemogućnošću izvođenja pokreta u ručnom zglobu nakon prijeloma.

Prilikom pružanja samopomoći, neposredno nakon pada trebate šaku s podlakticom položiti na ravni i čvrsti predmet (daska), te zamotati ruku oko tog čvrstog predmeta. Nakon toga potražite liječničku pomoć u bolničkoj ustanovi radi daljnje dijagnostike. Ovi se prijelomi najčešće liječe repozicijom (namještanjem) kosti i to u lokalnoj anesteziji, a nakon toga slijedi imobilizacija prijeloma longetom.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije