Što je ultrazvuk?
Zašto se koristi?
Ultrazvuk (naziva se i sonogram) je neinvazivni dijagnostički test koji koristi zvučne valove za stvaranje vizualnih slika vaše bebe, placente i maternice, kao i ostalih zdjeličnih organa. Omogućuje liječniku da prikupi vrijedne informacije o tijeku trudnoće i zdravlju vaše bebe.
Tijekom pregleda, ultrazvuk odašilje visokofrekventne zvučne valove kroz maternicu koji se odbijaju od vašeg djeteta. Računalo zatim prevodi odjek zvuka na video snimku koja otkriva oblik, položaj i pokrete vaše bebe.
Većina budućih majki ima standardni ultrazvuk između 16. i 20. tjedna trudnoće. Ali možete biti upućeni na ultrazvuk u 4. ili 5. tjednu ili u bilo kojem trenutku nakon toga, ako postoje problemi. Većina ljudi se raduje ultrazvuku, jer im daje mogućnost da prvi put ugledaju svoje dijete.
Dobit ćete mogućnost da otkrijete djetetov spol, ako želite. No, glavna svrha ultrazvuka je pružiti vam važne informacije o bebinom zdravlju i razvoju.
Tijekom ultrazvuka vaš liječnik će:
Provjerite rad bebina srca
Da bi bili sigurni da je rad srca normalan, on će mjeriti broj otkucaja srca u minuti.
Potvrditi gdje se beba nalazi
Ultrazvuk je potreban kako bi bili sigurni da beba raste unutar maternice i da vaša trudnoća nije izvanmaternična, što znači da zametak nije negdje drugdje osim u maternici. Ali u većini slučajeva, imali bi simptome izvanmaternične trudnoće i ultrazvuk bi u tom trenutku potvrdio problem.
Izmjeriti veličinu vaše bebe
Izmjerit će bebu da bi bili sigurni da je odgovarajuće veličine za svoju dob. Ako je ovo vaš prvi ultrazvuk a beba je veća ili manja od dva tjedna, vjerojatno ćete dobiti novi termin poroda. Ako vaš liječnik ima kakve nedoumice o tome kako vaše dijete raste, odredit će jedno ili više praćenja ultrazvukom kako biste provjerili bebin napredak.
Provjeriti da li postoji više od jednog djeteta
Do sada ćete vjerojatno znati imate li višeplodnu trudnoću.
Provjeriti položaj placente
Ako posteljica pokriva vrat maternice (placenta previa), može dovesti do bezbolnih, ali obilnih krvarenja kasnije u trudnoći. Ako se otkrije ovo stanje, liječnik će odrediti slijedeći ultrazvuk rano u trećem tromjesečju da vidi prekriva li posteljica još uvijek cerviks. U međuvremenu, ne paničarite! Samo mali postotak placente previae otkrivene prije 20. tjedna ostaje do porođaja.
Procijeniti količinu amnionske tekućine u maternici
Ako ultrazvuk pokazuje da imate previše ili premalo plodne vode, možda postoji problem. Pokušat će se identificirati uzrok, a liječnik će možda željeti pratiti stanje redovitim ultrazvukom.
Provjeriti ima li beba fizičke abnormalnosti
Liječnik će malo bolje pogledati bebinu osnovnu anatomiju, uključujući i glavu, vrat, prsa, srce, kralježnicu, želudac, bubrege, mjehur, ruke, noge i pupkovinu kako bi bili sigurni da se pravilno razvija. Ako ste imali bilo kakve dvojbene rezultate probira u prvom tromjesečju, ili ako postoji neki drugi razlog za zabrinutost, liječnik će obaviti detaljniji pregled ultrazvukom u potrazi za znakovima defekta ili Downovog sindroma.
Pokušati odrediti spol vaše bebe
Ako želite saznati da li nosite dječaka ili djevojčicu, obično to možete vidjeti ultrazvukom između 16. i 20. tjedna, osim ako, na primjer, vaše dijete rukom ne pokriva genitalije u vrijeme ultrazvuka.
Neka vaše liječnik zna ako ne želite znati spol djeteta tako da vam to ne bi otkrio tokom pregleda.
Ultrazvuk se može učiniti tokom trudnoće kako bi se provjerilo bebino stanje i kao dio drugih testova, kao što je test nuhalnog nabora, biopsija korionskih resica, ili amniocenteza.
Zašto mi je potreban ultrazvuk tokom prvog tromjesečja?
Neki liječnici preporučuju rutinski ultrazvuk oko 7. do 9. tjedna, a drugi samo ako imaju razloga za sumnju na nešto od sljedećeg:
Pobačaj
Ako imate vaginalno krvarenje na početku trudnoće, vaš liječnik će možda biti zabrinut zbog pobačaja i željet će ultrazvukom provjeriti dijete. Djetetovo srce trebalo bi biti jasno vidljivo do 6 ½ tjedana trudnoće. Ako možete vidjeti kako bebino srce tuče na ultrazvuku nakon 7. tjedna, vaše šanse za nastavak trudnoće su veće od 97 posto.
Ako ne vidite srce u ovom trenutku, ne očajavajte. To može značiti da je ciklus dulji od prosjeka i da je vaša beba mlađa od onoga što je liječnik odredi
Izvanmaternična ili molarna trudnoća
Vaginalno krvarenje (kao i drugi simptomi) može ukazivati na izvanmaterničnu ili molarnu trudnoću. U slučaju izvanmaternične trudnoće, koja nastaje kad zametak nije u maternici, vaš liječnik će pokušati odrediti gdje je embrio. U molarnoj trudnoći, dolazi do abnormalne posteljice i obično se beba ne vidi. Ultrazvuk može pokazati patološku masu na mjestu gdje bi trebalo biti dijete.
Neizvjesna gestacijska dob
Ako niste sigurni za dan zadnje menstruacije ili ne znate dužinu ciklusa, liječnik može predložiti ultrazvuk u 7. tjednu trudnoće da vidi koliko ste stvarno trudni.
Budući da su svi fetusi iste veličine u ranim tjednima, liječnik obično može odrediti gestacijsku dob (a time i približan datum poroda).
Višestruke trudnoće
Ako ste imali tretmane plodnosti, možda imate višeplodnu trudnoću. Ultrazvukom će se vidjeti koliko djece nosite.
Zašto mi je potrebna ultrazvuk kasnije u trudnoći?
Da biste utvrdili uzrok vaginalnog krvarenja
Krvarenje tijekom druge polovice trudnoće može biti uzrokovano problemima s posteljicom. Ultrazvuk može pomoći vašem liječniku da utvrdi što se događa.
Da biste provjerili rast vaše bebe
Kasnije u trudnoći, ako postoje sumnje da beba ne raste kako treba, liječnik može odrediti ultrazvuk (ili niz njih) za mjerenje određenih dijelova tijela (mjerenje veličine bebine glave, duljine bedrene kosti).
Da biste provjerili razinu amnionske tekućine
Ako vam se dijagnosticira previše ili premalo plodne vode, liječnik će željeti redovite ultrazvuke tijekom trećeg tromjesečja kako bi pratio stanje vaše bebe.
Da biste provjerili stanje bebe kasnije u trudnoći
Ako imate visoki krvni tlak ili dijabetes, vaš liječnik će odrediti biofizički profili da provjeri djetetove pokrete, disanje i izmjeri količinu amnionske tekućine.
Da biste utvrdili da li trebate carski rez
U slučaju da van je dijete posebno veliko (posebno ako imate dijabetes), ako je u nenormalnom položaju, ili ako posteljica blokira bebin izlaz iz maternice.
Kako izgleda postupak?
Ultrazvuk se obično obavlja preko trbuha, ali može biti učinjen i kroz vaginu. Za abdominalno skeniranje, ležite na leđima. Na trbuh se nanosi hladan gel za poboljšanje zvuka. Ultrazvukom se prelazi po trbuhu, slika se pojavljuje na monitoru, a beba na ekranu pred vašim očima.
Tijekom skeniranja bilježe se mjerenja i slike ili video.
Osnovni ultrazvuk traje oko 15 do 20 minuta. Detaljniji (nivo II) ultrazvuk, kojim se može koristiti sofisticirana opremu, može trajati od 30 minuta do 90 minuta ili više.
Možda ćete biti zamoljeni da popijete nekoliko čaša vode prije ultrazvuka, tako da imate pun mjehur tijekom postupka. To može biti prilično neugodno.
Što je 3-D ultrazvuk?
Možda ste već nešto čuli o novom 3-D ultrazvuku koji koristi posebnu opremu za prikazivanje bebe detaljno kao na fotografiji. Neki stručnjaci kažu da je tehnika omogućuje točniju procjenu problema, kao što su spina bifida i rascjep nepca. No, nova tehnologija zahtijeva vještije liječnika i još nije dostupna na mnogim mjestima.
Postoje li rizici ili nuspojave ovog postupka?
Brojne velike studije učinjene tijekom posljednjih 35 godina nisu pronašle nikakve dokaze da ultrazvuk može naškoditi razvoju bebe.
Što ako ultrazvuk pokazuje problem?
Nemojte paničariti. Često, popratni testovi pokazuju da nema nikakvog razloga za zabrinutost. Ali u nekim slučajevima kada vaše dijete ima zdravstvenih problema, informacije iz ultrazvuka mogu pomoći liječniku da odredi najbolji mogući tretman.
Na primjer, ozbiljni problemi sa srčanim ritmom mogu se liječiti lijekovima, dok je dijete još u maternici. Druge abnormalnosti, kao što je začepljenje urinarnog trakta, može se liječiti kirurški čak i prije rođenja. Saznanja o drugim urođenim defektima mogu pomoći vašem liječniku da osigura adekvatnu brigu za dijete nakon rođenja.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345