4 česte pogreške prilikom pranja rublja - radite li ih i vi?

4 česte pogreške prilikom pranja rublja - radite li ih i vi?

4 česte pogreške prilikom pranja rublja - radite li ih i vi?
  • Objavljeno: Subota, 06.01.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Kategorija: Obitelj i dom

Ako vam bijelo rublje nije svijetlo kao što je bilo, crna i ostale boje izgledaju blijedo ili vam se odjeća prerano istroši, moguće je da odjeću perete i sušite na krivi način. Znajte da čak ni najbolja perilica rublja neće nadoknaditi korištenje pogrešnog deterdženta ili programa za pranje. U nastavku pročitajte pet pogrešaka pri pranju rublja na koje morate pripaziti kako biste osigurali da vaša omiljena odjeća izgleda besprijekorno i traje dulje.

Koristite isti deterdžent za bijelo i tamno rublje

Za bijelo rublje je najbolje koristiti prašak za pranje, a za tamno i svijetlo rublje tekući deterdžent, gel ili kapsulu. To je zato što većina praškova za pranje rublja sadrži sredstva za izbjeljivanje. Ovo je izvrstan način da svoju bijelu odjeću održite svijetlom, a i da vam tamna odjeća ne izblijedi zbog brojnog pranja. Tekući deterdženti ne sadrže ista sredstva za izbjeljivanje, pa će pomoći vašoj šarenoj odjeći da zadrži svoju žive i jarke boje.

Pretjerano ili nedovoljno pranje

Iako ne želite biti poznati po tome što nosite smrdljivu odjeću, znajte da ne morate svaki odjevni predmet oprati nakon što ste ga samo jednom odjenuli. Ako niste radili nešto zbog čega bi vaša odjeća mogla biti posebno prljava ili smrdljiva, možete slijediti ove smjernice:

  • donje rublje: 1 nošenje
  • grudnjak: 2-3 nošenja
  • majica: 1-2 nošenja
  • bijela odjeća: 1-2 nošenja
  • traperice: 6-10 nošenja
  • majica s kapuljačom: 5-6 nošenja
  • haljina: 1-3 nošenja
  • suknja: 5-7 nošenja.

Iako sve na kraju ovisi o vašoj prosudbi, rjeđe pranje odjeće ima mnogo prednosti. Ne samo da će vaša odjeća duže biti u dobrom stanju, već ćete i perilicu rublja koristiti rjeđe i uštedjeti vodu i električnu energiju.

Perete sve na istoj temperaturi

Većina ljudi svu odjeću pere na programu od 40 °C, no dobra je ideja prilagoditi temperaturu količini i razini prljavosti rublja koje perete. Ako perete malo zaprljanu odjeću, pranje na 30 ili čak 20 °C bi moglo biti sasvim dovoljno. Dobro je znati da je istraživanje navika pranja rublja pokazalo da pranje na 30 °C koristi 38 % manje energije od pranja na 40 °C. Štoviše, pranje na 20 °C smanjit će potrošnju energije za 62 %, u usporedbi s pranjem na 40 °C. Za posteljinu, ručnike i odjeću s puno mrlja je ipak preporučljivo koristiti program nešto veće temperature.

Perilica rublja vam ima neugodan miris

Nakupljanje plijesni u perilicama rublja je teško izbjeći, no izgleda neugledno i smrdi pa u njoj ne biste trebali prati odjeću prije nego je očistite. Kako biste se riješili plijesni, svakih nekoliko mjeseci pokrenite redovno pranje u vrućoj vodi sa sredstvom za čišćenje perilice. Zatim nježno očistite gumu na vratima antibakterijskim maramicama.

S vremena na vrijeme bi također bilo dobro oprati i ladicu za deterdžent. U većini slučajeva je možete potpuno odvojiti od perilice i oprati je u sudoperu. Nije loša ideja očistiti i filtar za dlačice jer i on može biti izvor plijesni i neugodnih mirisa. Vrata i ladicu perilice nakon pranja obavezno ostavite otvorenima kako bi sva vlaga isparila.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije